fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajHotele deklarują obostrzenia, czy to jednak wystarczy?

Hotele deklarują obostrzenia, czy to jednak wystarczy?

Gheorghe Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego – największej sieci hotelowej z polskim kapitałem, w rozmowie z portalem e-hotelarz przekonuje, że hotele oraz baza turystyczna działająca w ramach PHH, są jednym z najbezpieczniejszych miejsc w kontekście pandemii koronawirusa. Baza ta wypełnia najwyższe standardy epidemicznych obostrzeń i goście nie muszą się bać się z niej korzystać. Także inne sieci hotelarskie deklarują przestrzeganie rygorystycznych środków ostrożności pandemicznej oraz wysoką „wyszczepialność” swoich pracowników.

Hotele z pieczołowitością przygotowały się do bezpiecznej obsługi gości w okresie tzw. zagrożenia pandemicznego. We wszystkich obiektach grupy PHH przestrzegane są procedury bezpieczeństwa. Cała baza turystyczna PHH jest już praktycznie gotowa do nadchodzącego sezonu udostępniając środki do dezynfekcji rąk oraz deklarując egzekwowanie noszenia maseczek przez gości i przez obsługę, a także dbałość o zachowanie zasad DDT. Dystans, dezynfekcja i maseczki to stosowana przez hotelarzy podstawowa zasada zabezpieczenia sanitarnego związanego z COVID-19. Nie ma od niej odstępstw.

Przedstawiciele branży podkreślają także ważną rolę szczepień dla unormowania sytuacji pandemicznej. Wszyscy pracownicy PHH, którzy są zaszczepieni, otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy. W ten oto sposób holding pozytywnie motywuje do iniekcji antywirusowych nie szykanując przy tym osób niezaszczepionych. Zdaniem jego szefa najlepszą drogą do tego, by cała gospodarka, w tym zwłaszcza turystyka i hotelarstwo, mogła wrócić na właściwe tory, są właśnie szczepienia.

Specjalny sztab kontroluje

Także w hotelach o charakterze wypoczynkowym wprowadzono szczególne procedury zachowania bezpieczeństwa pandemicznego. Dotyczą one dostaw towarów, zachowania szczególnej staranności przy magazynowaniu produktów, właściwego transportu gości oraz bezpiecznego organizowania przestrzeni wspólnych.

Jak podaje e-hotearz, w sieci Focus Hotels od razu po ogłoszeniu pandemii powstał specjalny sztab kryzysowy. Ma on za zadanie koordynowanie zapewniania bezpieczeństwa gościom oraz pracownikom sieci przez wdrożenie odpowiednich procedur operacyjnych. Sztab sprawuje czujny nadzór nad siecią, wysuwa sugestie i podejmuje decyzje w oparciu o aktualne wytyczne sanitarno-epidemiczne.

Nawet baseny bezpieczne, ale..

Zasady DDM i inne rygorystyczne obostrzenia nikogo już nie dziwią w ośrodkach hotelowych. Nawet baseny są permanentnie odkażane. Wszystkie urządzenia są stale myte i staranie dezynfekowane.

Hotele wypełniają więc nawet najbardziej rygorystyczne wymogi sanitarno-epidemiczne związane z COVID-19. Wydają się być absolutnie bezpieczne. Dlaczego jednak wyrażamy przekonanie, że tylko „wydają się”?…

Sezon to nie tylko święta

Gheorghe Cristescu, ale i inni hotelarze przewodzący większym sieciom, zdają się wierzyć w powodzenie akcji szczepiennej oraz w jej związek z tzw. powrotem do normalności. Czas jednak pokaże, czy rząd nie ugnie się pod wpływem retoryki fanatyków nieracjonalnej i zgoła niedemokratycznej segregacji sanitarnej oraz ograniczania obywatelom kolejnych przestrzeni wolności.

Sezon w turystyce jest zdecydowanie dłuższy niż tylko okres świąteczny. Trwa przez całą zimę, w tym przez czas szkolnych ferii zimowych. Powinno być dobrze, jeśli decydenci nie narzucą turystyce nowych rygorów, na przykład pod naporem argumentów „bo inni w innych krajach tak robią”. W przeciwnym razie branżę HoreCa, ale zapewne nie tylko ją, czeka kolejna, poważna fala pandemicznego kryzysu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA