Gheorghe Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego – największej sieci hotelowej z polskim kapitałem, w rozmowie z portalem e-hotelarz przekonuje, że hotele oraz baza turystyczna działająca w ramach PHH, są jednym z najbezpieczniejszych miejsc w kontekście pandemii koronawirusa. Baza ta wypełnia najwyższe standardy epidemicznych obostrzeń i goście nie muszą się bać się z niej korzystać. Także inne sieci hotelarskie deklarują przestrzeganie rygorystycznych środków ostrożności pandemicznej oraz wysoką „wyszczepialność” swoich pracowników.

Fot. Pixabay

Hotele z pieczołowitością przygotowały się do bezpiecznej obsługi gości w okresie tzw. zagrożenia pandemicznego. We wszystkich obiektach grupy PHH przestrzegane są procedury bezpieczeństwa. Cała baza turystyczna PHH jest już praktycznie gotowa do nadchodzącego sezonu udostępniając środki do dezynfekcji rąk oraz deklarując egzekwowanie noszenia maseczek przez gości i przez obsługę, a także dbałość o zachowanie zasad DDT. Dystans, dezynfekcja i maseczki to stosowana przez hotelarzy podstawowa zasada zabezpieczenia sanitarnego związanego z COVID-19. Nie ma od niej odstępstw.

Przedstawiciele branży podkreślają także ważną rolę szczepień dla unormowania sytuacji pandemicznej. Wszyscy pracownicy PHH, którzy są zaszczepieni, otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy. W ten oto sposób holding pozytywnie motywuje do iniekcji antywirusowych nie szykanując przy tym osób niezaszczepionych. Zdaniem jego szefa najlepszą drogą do tego, by cała gospodarka, w tym zwłaszcza turystyka i hotelarstwo, mogła wrócić na właściwe tory, są właśnie szczepienia.

Specjalny sztab kontroluje

Także w hotelach o charakterze wypoczynkowym wprowadzono szczególne procedury zachowania bezpieczeństwa pandemicznego. Dotyczą one dostaw towarów, zachowania szczególnej staranności przy magazynowaniu produktów, właściwego transportu gości oraz bezpiecznego organizowania przestrzeni wspólnych.

Jak podaje e-hotearz, w sieci Focus Hotels od razu po ogłoszeniu pandemii powstał specjalny sztab kryzysowy. Ma on za zadanie koordynowanie zapewniania bezpieczeństwa gościom oraz pracownikom sieci przez wdrożenie odpowiednich procedur operacyjnych. Sztab sprawuje czujny nadzór nad siecią, wysuwa sugestie i podejmuje decyzje w oparciu o aktualne wytyczne sanitarno-epidemiczne.

Nawet baseny bezpieczne, ale..

Zasady DDM i inne rygorystyczne obostrzenia nikogo już nie dziwią w ośrodkach hotelowych. Nawet baseny są permanentnie odkażane. Wszystkie urządzenia są stale myte i staranie dezynfekowane.

Hotele wypełniają więc nawet najbardziej rygorystyczne wymogi sanitarno-epidemiczne związane z COVID-19. Wydają się być absolutnie bezpieczne. Dlaczego jednak wyrażamy przekonanie, że tylko „wydają się”?…

Sezon to nie tylko święta

Gheorghe Cristescu, ale i inni hotelarze przewodzący większym sieciom, zdają się wierzyć w powodzenie akcji szczepiennej oraz w jej związek z tzw. powrotem do normalności. Czas jednak pokaże, czy rząd nie ugnie się pod wpływem retoryki fanatyków nieracjonalnej i zgoła niedemokratycznej segregacji sanitarnej oraz ograniczania obywatelom kolejnych przestrzeni wolności.

Sezon w turystyce jest zdecydowanie dłuższy niż tylko okres świąteczny. Trwa przez całą zimę, w tym przez czas szkolnych ferii zimowych. Powinno być dobrze, jeśli decydenci nie narzucą turystyce nowych rygorów, na przykład pod naporem argumentów „bo inni w innych krajach tak robią”. W przeciwnym razie branżę HoreCa, ale zapewne nie tylko ją, czeka kolejna, poważna fala pandemicznego kryzysu.

Poprzedni artykułKobiety coraz częściej decydują się na pracę w branży IT
Następny artykułPopyt na pracę w polskiej gospodarce pozostaje silny