fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeHuawei przypomina, że obecne częstotliwości telekomunikacyjne w Polsce niedługo się wyczerpią

Huawei przypomina, że obecne częstotliwości telekomunikacyjne w Polsce niedługo się wyczerpią

Obecne częstotliwości telekomunikacyjne niedługo się wyczerpią. W obliczu tej sytuacji nie wiadomo, dlaczego nadal nie są rozdysponowane częstotliwości 5G - mówi dyrektor strategii i komunikacji Huawei Polska, Ryszard Hordyński.

– O 5G i kolejnych generacjach można mówić długo ale, szczególnie w Polsce, istotne są trzy rzeczy. Obecne częstotliwości niedługo się wyczerpią, a więc to, co dziś jest normalne, że bierzemy smartfon i oglądamy film, za chwilę może nie być możliwe, bo nie będzie spektrum radiowego. Druga sprawa – sieć 5G charakteryzuje się tym, że jest w stanie połączyć wiele urządzeń na raz, dlatego w jej kontekście możemy mówić o M2M, czy internecie rzeczy. Kiedy przychodziłem do Huawei 2 lata temu, mówiło się o 1 mln połączonych urządzeń na każdy km2. Dziś mówi się już o 5 mln urządzeń na takim obszarze. Trzecia rzecz – rzeczywiście 5G będzie w stanie przesyłać z dużo większą niż dotychczas prędkością, a do tego będzie to technologia łatwa do wdrożenia. Wystarczy postawić maszt. Na tym tle to, czego nam brakuje, to ogólnopolskiego, czy rządowego trendu cyfryzacji. Przykładem są częstotliwości 5G, które nie są rozdysponowane, pomimo dużego już opóźnienia. Zrobili to już wszyscy nasi sąsiedzi. W obliczu tego wszystkiego, naprawdę nie wiadomo, na co czekamy – powiedział Hordyński podczas Top Industry Summit.

Odnosząc się do Przemysłu 4.0, zaznaczył, że po okresie pierwszego zachłyśnięcia się nową ideą weszliśmy w fazę jej realizacji.

– Realizacja jest często jest największym wyzwaniem. Z perspektywy Huawei, w Przemyśle 4.0 najważniejsze są dane. Generujemy ich ogromną ilość. Aby mogły być przesyłane i przetwarzane, kluczowa jest komunikacja, a także technologie pokrewne, jak chmura, czy sztuczna inteligencja. Dopiero te technologie razem mogą spowodować wdrożenie koncepcji Przemysłu 4.0 z sukcesem. Nie ma odwrotu od zbierania i analizy danych, a to musi zaowocować budową całego ekosystemu connectivity – ocenił Hordyński.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA