fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeHuty pod lupą Copper Mark

Huty pod lupą Copper Mark

Czy huta miedzi może w odpowiedzialny sposób, z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zasad zrównoważonego rozwoju, eksploatować swoje złoża? Jak najbardziej, może. Ktoś musi to jednak weryfikować, dokonując obiektywnego audytu. Mija właśnie pierwszy miesiąc, gdy Huty KGHM Polska Miedź S.A. znalazły się w prestiżowym programie Copper Mark.

Co to jest Copper Mark? To szeroko zakrojony, międzynarodowy program obiektywnej, swoistej certyfikacji, weryfikacji prowadzonej działalności pod kątem etyki prowadzonego biznesu. Powstał z inicjatywy International Copper Association i spółek członkowskich tej organizacji, której przyświecają cele zrównoważonego rozwoju. Zasady Zrównoważonego Rozwoju uznają już 193 kraje. W tym także Polska. U nas określone zostały w rządowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju dla Polski do 2025 roku.

Konkretne kryteria oceny

Aby otrzymać znak Copper Mark trzeba spełnić ściśle określone kryteria branżowe w zakresie prowadzenia procesów produkcyjnych i to prowadzenia ich w konkretny sposób. Chcąc zostać uznanym za współtwórców celu dotyczącego odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, producenci miedzi oceniani są na podstawie całego wachlarza kryteriów odpowiedzialnej produkcji. Te kryteria oceny zawarte są w dedykowanym dokumencie – ocenie gotowości do ryzyka (RRA), stworzonej przez specjalną inicjatywę Responsible Minerals Initiative dla Cooper Mark.

Program tej „certyfikacji” dla firm z branży przemysłowej jest oczywiście dobrowolny. W tym przypadku chodzi o obiektywne potwierdzenie, że produkcja miedzi w całym łańcuchu produkcyjno-handlowym odbywa się w danej firmie na najwyższym poziomie i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Producenci miedziowi, którzy pomyślnie przechodzą taką weryfikację, otrzymują certyfikat jakości Cooper Mark. Mogą potem wykorzystywać ten znak w swoich publikacjach korporacyjnych, na umowach czy na wyrobach z miedzi. Zwiększa to ich wiarygodność jako partnera także w międzynarodowych relacjach biznesowych.

Najwyższe światowe standardy

Do programu Copper Mark dołączyły konkretnie dwa oddziały KGHM Polska Miedź S.A. czyli Huta Miedzi Głogów oraz Huta Miedzi Legnica. Teraz przechodzą weryfikację dotyczącą m.in. deklarowanego, efektywnego i zgodnego z najwyższymi standardami zarządzania produkcją, a także wpływu produkcji miedzi na środowisko.

– Tym samym potwierdziliśmy, że huty Polskiej Miedzi spełniają najwyższe światowe standardy. Produkcja miedzi w naszej spółce odbywa się w sposób zrównoważony, odpowiedzialny, z poszanowaniem nie tylko prawa krajowego, ale również najlepszych międzynarodowych praktyk z zakresu m.in. odpowiedzialnego łańcucha dostaw. Stale doskonalimy nasze procesy produkcyjne – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

– Uzyskanie znaku Copper Mark będzie miało duże znaczenie dla sprzedaży produkowanych przez KGHM katod miedzianych, ponieważ znak będzie potwierdzeniem wysokiej rangi produktów KGHM wśród największych światowych producentów metali – dodaje Paweł Gruza, wiceprezes spółki ds. Aktywów Zagranicznych.

Zobowiązanie Huty Miedzi Głogów i Huty Miedzi Legnica do potwierdzenia zgodności z kryteriami Copper Mark jest bardzo konkretne. Można je zobaczyć pod adresem: https://coppermark.org/join-us/copper-producers/. Zarządy i pracownicy hut są świadomi, że po dwóch latach od jego podjęcia przyjdzie obiektywna i sprawiedliwa ocena.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA