fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajHybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.

64 proc. pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo – wynika z badania przeprowadzonego przez JLL. Co istotne, dokładnie połowa ankietowanych wolałaby pracować stacjonarnie tylko jeden dzień w tygodniu lub nawet rzadziej, a za dwoma dniami jest tylko 16 proc.

Badanie JLL wykazało również, że 55 proc. badanych uważa pracę z biura za niezbędny element budujący kulturę firmy, a ponad 60 proc. twierdzi, że najważniejszy element życia biurowego to możliwość spotkania się ze współpracownikami i aspekt towarzyski. Analitycy JLL dowiedzieli się również, że aktualnie tylko 25 proc. pracodawców wymaga od swoich zespołów obecności w biurze przez 2 lub 3 dni w tygodniu, a 20 proc. pozwala na pełną elastyczność w tej kwestii.

Zgodnie z naszymi obserwacjami modelu pracy hybrydowej, przy biurku spędzamy średnio od 1 do 3 godz. (to także jest skorelowane z tym, jak często pracujemy stacjonarnie), dlatego w biurach muszą powstawać przestrzenie do współpracy odpowiadające konkretnym potrzebom danej organizacji. Obecnie pracownicy wracają chętniej do biura w przypadku, kiedy ich biuro jest na tyle funkcjonalne, że pomaga im to w codziennej pracy, nie ogranicza ich i nie powoduje dodatkowych problemów w codziennej pracy

– powiedział cytowany w komunikacie Jakub Zieliński.

Z badania JLL wynika, że do pracy stacjonarnej wrócili przede wszystkim pracownicy sektora budownictwa i nieruchomości (77 proc.) oraz osoby pracujące w sektorze publicznym (71 proc.). W mniejszym stopniu do biura wróciły sektor bankowości (37 proc.) oraz tak zwane centra usług wspólnych (21 proc.).

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA