fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaIberdrola – potęga morskiej energetyki wiatrowej

Iberdrola – potęga morskiej energetyki wiatrowej

Technologia zyskująca na popularności: pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej już działa i ma największe na świecie turbiny 8,4 MW.

Iberdrola jest pierwszą hiszpańską firmą zajmującą się morską energetyką wiatrową i drugą na świecie w tej technologii, ponieważ posiada zasoby o mocy 21 000 megawatów. Zamknęła pierwszy kwartał z projektami na różnych etapach rozwoju o łącznej mocy 12 000 MW, do których należy dodać 9 000 MW z praw do morskich projektów wiatrowych w Szwecji, wspólnie z firmą Svea Vind Offshore (SVO). Iberdrola chce zwiększyć swój udział w megaprojekcie wiatrowym Park City Wind w USA (obecnie 50% za pośrednictwem spółki Vineyard Wind, której partnerem jest fundusz Copenhagen Infrastructure Partners – CIP).

Biorąc pod uwagę te dane, firma, której prezesem i dyrektorem generalnym jest Ignacio S. Galán, jest na drugim miejscu na świecie po duńskiej firmie Ørsted (23 905 MW). Oczywiście wyprzedza chińskich właścicieli China Three Gorges (CTG) – posiadających 21,47% portugalskiej firmy EDP- (14-243 MW) i Niemców z firmą E.On (14020 MW).

Iberdrola dysponuje obecnie mocą w wysokości 1258 MW w sektorze morskiej energetyki wiatrowej (zwanej też offshore), dzięki trzem parkom: na zachód od Duddon Sands na Morzu Irlandzkim, Wikinger na niemieckich wodach Bałtyku oraz East Anglia One na wodach Wielkiej Brytanii (ten ostatni jest wielkości 40 tysięcy boisk piłkarskich).

Morska energetyka wiatrowa to dynamicznie rozwijająca się technologia odnawialna. W ten poniedziałek została otwarta Windfloat Atlantic, pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej o mocy 25 MW. Należy do EDP Renováveis (54,4%), Engie (25%), Repsol (19,4%) i Principle Power (1,2%). Ta przybrzeżna farma wiatrowa ma największe turbiny na świecie o mocy 8,4 MW każda i jest pierwszą półzanurzalną farmą wiatrową na świecie.

Źródło: Cristina Martín/„Hispanidad”

INNE Z TEJ KATEGORII

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.