fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaIberdrola – potęga morskiej energetyki wiatrowej

Iberdrola – potęga morskiej energetyki wiatrowej

Technologia zyskująca na popularności: pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej już działa i ma największe na świecie turbiny 8,4 MW.

Iberdrola jest pierwszą hiszpańską firmą zajmującą się morską energetyką wiatrową i drugą na świecie w tej technologii, ponieważ posiada zasoby o mocy 21 000 megawatów. Zamknęła pierwszy kwartał z projektami na różnych etapach rozwoju o łącznej mocy 12 000 MW, do których należy dodać 9 000 MW z praw do morskich projektów wiatrowych w Szwecji, wspólnie z firmą Svea Vind Offshore (SVO). Iberdrola chce zwiększyć swój udział w megaprojekcie wiatrowym Park City Wind w USA (obecnie 50% za pośrednictwem spółki Vineyard Wind, której partnerem jest fundusz Copenhagen Infrastructure Partners – CIP).

Biorąc pod uwagę te dane, firma, której prezesem i dyrektorem generalnym jest Ignacio S. Galán, jest na drugim miejscu na świecie po duńskiej firmie Ørsted (23 905 MW). Oczywiście wyprzedza chińskich właścicieli China Three Gorges (CTG) – posiadających 21,47% portugalskiej firmy EDP- (14-243 MW) i Niemców z firmą E.On (14020 MW).

Iberdrola dysponuje obecnie mocą w wysokości 1258 MW w sektorze morskiej energetyki wiatrowej (zwanej też offshore), dzięki trzem parkom: na zachód od Duddon Sands na Morzu Irlandzkim, Wikinger na niemieckich wodach Bałtyku oraz East Anglia One na wodach Wielkiej Brytanii (ten ostatni jest wielkości 40 tysięcy boisk piłkarskich).

Morska energetyka wiatrowa to dynamicznie rozwijająca się technologia odnawialna. W ten poniedziałek została otwarta Windfloat Atlantic, pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej o mocy 25 MW. Należy do EDP Renováveis (54,4%), Engie (25%), Repsol (19,4%) i Principle Power (1,2%). Ta przybrzeżna farma wiatrowa ma największe turbiny na świecie o mocy 8,4 MW każda i jest pierwszą półzanurzalną farmą wiatrową na świecie.

Źródło: Cristina Martín/„Hispanidad”

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA