fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaIberdrola – potęga morskiej energetyki wiatrowej

Iberdrola – potęga morskiej energetyki wiatrowej

Technologia zyskująca na popularności: pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej już działa i ma największe na świecie turbiny 8,4 MW.

Iberdrola jest pierwszą hiszpańską firmą zajmującą się morską energetyką wiatrową i drugą na świecie w tej technologii, ponieważ posiada zasoby o mocy 21 000 megawatów. Zamknęła pierwszy kwartał z projektami na różnych etapach rozwoju o łącznej mocy 12 000 MW, do których należy dodać 9 000 MW z praw do morskich projektów wiatrowych w Szwecji, wspólnie z firmą Svea Vind Offshore (SVO). Iberdrola chce zwiększyć swój udział w megaprojekcie wiatrowym Park City Wind w USA (obecnie 50% za pośrednictwem spółki Vineyard Wind, której partnerem jest fundusz Copenhagen Infrastructure Partners – CIP).

Biorąc pod uwagę te dane, firma, której prezesem i dyrektorem generalnym jest Ignacio S. Galán, jest na drugim miejscu na świecie po duńskiej firmie Ørsted (23 905 MW). Oczywiście wyprzedza chińskich właścicieli China Three Gorges (CTG) – posiadających 21,47% portugalskiej firmy EDP- (14-243 MW) i Niemców z firmą E.On (14020 MW).

Iberdrola dysponuje obecnie mocą w wysokości 1258 MW w sektorze morskiej energetyki wiatrowej (zwanej też offshore), dzięki trzem parkom: na zachód od Duddon Sands na Morzu Irlandzkim, Wikinger na niemieckich wodach Bałtyku oraz East Anglia One na wodach Wielkiej Brytanii (ten ostatni jest wielkości 40 tysięcy boisk piłkarskich).

Morska energetyka wiatrowa to dynamicznie rozwijająca się technologia odnawialna. W ten poniedziałek została otwarta Windfloat Atlantic, pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej o mocy 25 MW. Należy do EDP Renováveis (54,4%), Engie (25%), Repsol (19,4%) i Principle Power (1,2%). Ta przybrzeżna farma wiatrowa ma największe turbiny na świecie o mocy 8,4 MW każda i jest pierwszą półzanurzalną farmą wiatrową na świecie.

Źródło: Cristina Martín/„Hispanidad”

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA