fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaKrajIdą dobre czasy dla polskiej zbrojeniówki. Rząd uruchamia miliardy złotych na inwestycje

Idą dobre czasy dla polskiej zbrojeniówki. Rząd uruchamia miliardy złotych na inwestycje

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział realizację w najbliższym czasie potężnych inwestycji w rozwój zakładów Huty Stalowa Wola oraz Autosanu.

Huta Stalowa Wola może w pierwszej kolejności liczyć na 600 milionów złotych wsparcia od rządu. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę i modernizację infrastruktury, a także maszyn używanych do produkcji armatohaubic Krab, wozów bojowych piechoty Borsuk, moździerzy Rak, wyrzutni rakiet Langusta, pojazdów minowych Baobab oraz innych pojazdów inżynieryjnych, rozpoznania, dowodzenia oraz transportowych. Dodatkowo zdolności produkcyjne zakładu pozwolą na budowę nowoczesnego sprzętu, opartego na zagranicznych konstrukcjach.

Kolejne 1,2 miliarda złotych trafi już nie tylko do huty, ale też m.in. do zakładów Autosan, które zajmą się tworzeniem niszczycieli czołgów.

– Tutaj nasi inżynierowie, nasi projektanci, nasi technicy, nasi pracownicy budują, projektują, konstruują najnowocześniejszy sprzęt, który będzie wykorzystywany przez polską armię. To znakomite osiągnięcie ostatnich lat – zaznaczył premier, Mateusz Morawiecki.

Władze zakładają, że w obecnym roku na rozwój armii zostaną przeznaczone kwoty sięgające prawie 4 proc. PKB.

Gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA