fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesIdą święta – co z premiami?

Idą święta – co z premiami?

Prawie połowa firm w Polsce przewiduje premie świąteczne dla swoich pracowników.

W tym roku bonusy świąteczne swoim pracownikom planuje dać 45 proc. pracodawców w Polsce, to o 1 pkt proc. więcej niż rok temu – wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad we współpracy z Gfk. Żadnych premii związanych ze świętami nie planuje 14 proc. przedsiębiorców, co stanowi wzrost o 1 pkt proc.

Wśród najpopularniejszych benefitów świątecznych są bony podarunkowe dla pracowników, które planuje rozdać 32 proc. firm. Z kolei 23 proc. przedsiębiorstw chce dać pracownikom i ich rodzinom gwiazdkowe upominki. Poza tym 18 proc. pracodawców zadeklarowało, że przy okazji świąt stworzy pracownikom możliwość zaangażowania się w akcje charytatywne, jak zbiórki darów rzeczowych czy pieniędzy oraz w wolontariat.

– Wyraźnie widać, że pracodawcy wrócili do spotkań integracyjnych w zespołach, których zaniechali w okresie pandemii – powiedział ekspert rynku pracy Randstad Polska Mateusz Żydek. – Część firm, nawet jeśli nie może sobie pozwolić na podniesienie wynagrodzeń na stałe, stara się docenić zaangażowanie pracowników choćby jednorazową świąteczną premią. Stąd bonusy finansowe i bony towarowe wciąż należą do najważniejszych inicjatyw – dodał.

Warto zaznaczyć, że w tym roku wzrośnie wartość benefitów przyznawanych pracownikom. W 2021 r. było to najczęściej od 100 do 300 zł na pracownika, podczas gdy w tym roku będzie to już od 300 do 500 zł, czyli podobnie jak 2 lata temu. Takie plany ma 34 proc. firm, a rok temu było to 26 proc. Z kolei co piąta firma chce przeznaczyć na premię dla jednego pracownika ponad 500 zł, a tylko 6 proc. od 50 do 100 zł. Zdecydowana większość firm przekaże premie i bony wszystkim swoim pracownikom, ale w ponad połowie przedsiębiorstw ich wartość będzie zależna od działu i stanowiska.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA