fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatIle będzie kosztowała odbudowa zniszczeń po zamieszkach we Francji?

Ile będzie kosztowała odbudowa zniszczeń po zamieszkach we Francji?

Francuskie władze informują, że podczas trwających od kilku dni zamieszek na ulicach miast całego kraju spłonęło już tysiące samochodów i zdemolowano setki sklepów i banków.

Zamieszki rozpoczęły się po śmierci pochodzącego z algierskiej rodziny 17-latka, który 27 czerwca został postrzelony przez policjantów. Do zdarzenia doszło chwilę po tym, jak prowadzący samochód nastolatek został zatrzymany przez funkcjonariuszy do kontroli w pobliżu Paryża.

Policja nie jest w stanie zapanować na tłumem

Wzburzeni tym zdarzeniem, w większości młodzi ludzie, wyszli na ulice największych francuskich miast, gdzie doszło do starć z policją. Do opanowania protestów zmobilizowano 40 tysięcy funkcjonariuszy, z czego 500 zostało rannych. Zatrzymano 2 tysiące najbardziej agresywnych uczestników protestów.

Kosztowna odbudowa zniszczeń

Minister gospodarski i finansów Bruno Le Maire poinformował, że do 1 lipca splądrowano już 10 centrów handlowych, 200 supermarketów, 250 sklepów z tytoniem i tyle samo placówek bankowych. Niektóre z tych obiektów zostały spalone – podobnie jak 2 tysiące samochodów. Jean-Luc Chauvin, szef Izby Handlowej metropolii Aix-Marseille-Provence twierdzi, że wstępne szacunki ubezpieczycieli mówią, że tylko w jego regionie wartość strat już sięga 100 milionów euro, a na pewno będzie jeszcze rosnąć.

cnn.com, latribune.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA