fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatIle będzie kosztowała odbudowa zniszczeń po zamieszkach we Francji?

Ile będzie kosztowała odbudowa zniszczeń po zamieszkach we Francji?

Francuskie władze informują, że podczas trwających od kilku dni zamieszek na ulicach miast całego kraju spłonęło już tysiące samochodów i zdemolowano setki sklepów i banków.

Zamieszki rozpoczęły się po śmierci pochodzącego z algierskiej rodziny 17-latka, który 27 czerwca został postrzelony przez policjantów. Do zdarzenia doszło chwilę po tym, jak prowadzący samochód nastolatek został zatrzymany przez funkcjonariuszy do kontroli w pobliżu Paryża.

Policja nie jest w stanie zapanować na tłumem

Wzburzeni tym zdarzeniem, w większości młodzi ludzie, wyszli na ulice największych francuskich miast, gdzie doszło do starć z policją. Do opanowania protestów zmobilizowano 40 tysięcy funkcjonariuszy, z czego 500 zostało rannych. Zatrzymano 2 tysiące najbardziej agresywnych uczestników protestów.

Kosztowna odbudowa zniszczeń

Minister gospodarski i finansów Bruno Le Maire poinformował, że do 1 lipca splądrowano już 10 centrów handlowych, 200 supermarketów, 250 sklepów z tytoniem i tyle samo placówek bankowych. Niektóre z tych obiektów zostały spalone – podobnie jak 2 tysiące samochodów. Jean-Luc Chauvin, szef Izby Handlowej metropolii Aix-Marseille-Provence twierdzi, że wstępne szacunki ubezpieczycieli mówią, że tylko w jego regionie wartość strat już sięga 100 milionów euro, a na pewno będzie jeszcze rosnąć.

cnn.com, latribune.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA