fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumIle będzie kosztować transformacja Polski w kierunku „zielonej” gospodarki? Forum Ekonomiczne

Ile będzie kosztować transformacja Polski w kierunku „zielonej” gospodarki? Forum Ekonomiczne

Przed bankami stoi wiele wyzwań. Wakacje kredytowe, niekorzystne wyroki TSUE dotyczące kredytów frankowych, zbliżające się wprowadzenie wskaźnika WIRON i presja na „zieloną” gospodarkę wymagają wypracowania strategii działań na najbliższe lata – wynika z prognoz ekspertów PKO Banku Polskiego. Mówił o tym podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceprezes tego banku Andrzej Kopyrski.

Andrzej Kopryski, wiceprezes PKO BP S.A. nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw, był gościem panelu „Perspektywy i strategie rozwoju sektora bankowego”. Jak zauważył podczas dyskusji, banki w Polsce ciągle mają apetyt na finasowanie inwestycji, choć wyniki finansowe po pierwszej połowie 2023 r., obciążone kredytami frankowymi i wakacjami kredytowymi, ograniczają te możliwości. PKO Bank Polski prowadzi stałą ekspansję kredytową, zyskując w obszarze finansowania klientów korporacyjnych 14 proc. wzrost rok do roku. Bank widzi potrzeby przedsiębiorców, wyczuwa ich sytuacje, konsoliduje rynek, pomaga realizować plany inwestycyjne. Zdaniem Andrzeja Kopyrskiego polski rynek bankowy jest dynamiczny, ale stabilny. Nie powinno dojść, jak we Włoszech, do nałożenia 40 proc. podatku od zysków banków.

– Z naszych analiz wynika, że inwestycje ruszą najpóźniej na początku przyszłego roku – dodał.

Jeden z najważniejszych projektów stojących przed bankami w Polsce to zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON. – WIRON będzie wolniej reagował na zmiany stóp procentowych, co oznacza, że nie zawsze będzie niższy niż dotychczasowy WIBOR. Dlatego musimy zaangażować w edukację klientów dużo energii i środków, żeby właściwie zrozumieli założenia zmiany – zapowiadał Andrzej Kopyrski.

Kolejnym przełomowym momentem, dla polskich banków, który muszą uwzględniać w swoich strategiach, jest koncepcja ESG i transformacji energetycznej. Klientami PKO BP jest około 500 tys. przedsiębiorstw. W procesie zielonej transformacji wszyscy, bank i firmy, są po raz pierwszy. Dlatego bank zbiera i przekazuje klientom doświadczenia z różnych obszarów.

Sfinansowanie transformacji energetycznej naszego kraju będzie wyzwaniem dla polskich banków. Analizy mówią o setkach mld złotych niezbędnych do przeprowadzenia polskich firm na „zieloną” stronę gospodarki. Do tego potrzebne będzie wykorzystanie i zaangażowanie wszystkich środków finansowych dostępnych na rynku. Banki będą potrzebowały wsparcia instytucji finansowych typu PFR.

– Aby spokojnie prowadzić bank ważne jest umiejętne zarządzanie ryzykiem, słuchanie potrzeb klientów i wspieranie ich w transformacji energetycznej – przekonywał  Andrzej Kopyrski.

Materiał opublikowany w ramach Patronatu Medialnego „Forum Polskiej Gospodarki”

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA