Analitycy Banku Pekao oszacowali jakie skutki dla Skarbu Państwa będzie miało wprowadzenie w Polsce zerowego VAT-u na żywność.

W związku z nieformalną zgodą Komisji Europejskiej na zastosowanie zerowej stawki VAT na żywność polskie ministerstwo finansów chciałoby, żeby zaczęła ona obowiązywać u nas już 1 lutego. To najszybszy możliwy termin, bo przedsiębiorcy muszą mieć czas na przerejestrowanie kas fiskalnych. Rząd chciałby, żeby zerowa stawka na żywność funkcjonowała przez co najmniej pół roku i liczy na to, że pozwoli ona obniżyć inflację.

Analitycy Banku Pekao sprawdzili czy takie oczekiwania są realistyczne i szacują, że w wypadku zastosowania zerowej stawki VAT przynajmniej do końca 2022 r. średnioroczna inflacja w Polsce spadłaby o 1 punkt procentowy. Dodatkowo przy założeniu, że łączna wartość sprzedaży detalicznej żywności w naszym kraju wyniesie w całym roku ok. 321 mld zł, a ok. 230 mld zł zostanie obciążone zerową stawką VAT (niektóre artykuły żywnościowe będą nadal objęte wyższą stawką), to ubytek dochodów Skarbu Państwa wyniesie ok. 1 mld zł miesięcznie.

Zerowy VAT na żywność już za moment

Źródło: Business Insider Polska

Poprzedni artykułLokalne inicjatywy na rzecz rozwoju MŚP
Następny artykułOd stycznia liczne zmiany w przepisach o cenach transferowych