fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiIle będzie kosztował zerowy VAT na żywność?

Ile będzie kosztował zerowy VAT na żywność?

Analitycy Banku Pekao oszacowali jakie skutki dla Skarbu Państwa będzie miało wprowadzenie w Polsce zerowego VAT-u na żywność.

W związku z nieformalną zgodą Komisji Europejskiej na zastosowanie zerowej stawki VAT na żywność polskie ministerstwo finansów chciałoby, żeby zaczęła ona obowiązywać u nas już 1 lutego. To najszybszy możliwy termin, bo przedsiębiorcy muszą mieć czas na przerejestrowanie kas fiskalnych. Rząd chciałby, żeby zerowa stawka na żywność funkcjonowała przez co najmniej pół roku i liczy na to, że pozwoli ona obniżyć inflację.

Analitycy Banku Pekao sprawdzili czy takie oczekiwania są realistyczne i szacują, że w wypadku zastosowania zerowej stawki VAT przynajmniej do końca 2022 r. średnioroczna inflacja w Polsce spadłaby o 1 punkt procentowy. Dodatkowo przy założeniu, że łączna wartość sprzedaży detalicznej żywności w naszym kraju wyniesie w całym roku ok. 321 mld zł, a ok. 230 mld zł zostanie obciążone zerową stawką VAT (niektóre artykuły żywnościowe będą nadal objęte wyższą stawką), to ubytek dochodów Skarbu Państwa wyniesie ok. 1 mld zł miesięcznie.

Zerowy VAT na żywność już za moment

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA