fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatIle będzie kosztowała Izrael wojna z Hamasem?

Ile będzie kosztowała Izrael wojna z Hamasem?

Wojna z palestyńskimi terrorystami oznacza dla Izraela potężne wydatki związane m.in. ze sfinansowaniem logistyki prowadzonych działań zbrojnych oraz powołaniem do służby rezerwistów.

Szacunki kosztów rozpoczętej operacji wojskowej opublikował izraelski Bank Hapoalim. Oparto je na wydatkach poniesionych przez Izrael na zbrojne kampanie z roku 2006 (podczas konfliktu w Libanie) i na przełomie lat 2008 i 2009 (w Strefie Gazy). 

Trzeba zapewnić wikt i opierunek rezerwistom

Zdaniem analityków banku Izrael wyda na działania zbrojne wymierzone w Hamas 27 mld szekli (6,8 mld dolarów). Przy założeniu, że cała kampania potrwa stosunkowo szybko władze w Jerozolimie przeznaczą na nią 1,5 proc. rocznego PKB. 

Koszty te w dużej części są związane z powołaniem pod broń 300 tysięcy rezerwistów. Oznacza to największą mobilizację w Izraelu od czasu wojny Jom Kipur sprzed 50 lat, gdy wezwano do służby 400 tysięcy osób. Wydatki uwzględniają konieczność opuszczenia przez nich obecnych miejsc pracy, ale też zapewnienia im odpowiedniej infrastruktury, wyżywienia czy wypłatę ewentualnych odszkodowań za poniesione rany lub rekompensat dla rodzin poległych żołnierzy. 

Dodatkowo na pewno spadną też wpływy z sektorów gospodarki powiązanych z turystyką. 

Ponadto Izraelski Bank Centralny już zapowiedział podjęcie interwencji na rynku, mającej na celu przeciwdziałanie spadkowi wartości krajowej waluty. 

timesofisrael.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA