fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatIle będzie kosztowała Izrael wojna z Hamasem?

Ile będzie kosztowała Izrael wojna z Hamasem?

Wojna z palestyńskimi terrorystami oznacza dla Izraela potężne wydatki związane m.in. ze sfinansowaniem logistyki prowadzonych działań zbrojnych oraz powołaniem do służby rezerwistów.

Szacunki kosztów rozpoczętej operacji wojskowej opublikował izraelski Bank Hapoalim. Oparto je na wydatkach poniesionych przez Izrael na zbrojne kampanie z roku 2006 (podczas konfliktu w Libanie) i na przełomie lat 2008 i 2009 (w Strefie Gazy). 

Trzeba zapewnić wikt i opierunek rezerwistom

Zdaniem analityków banku Izrael wyda na działania zbrojne wymierzone w Hamas 27 mld szekli (6,8 mld dolarów). Przy założeniu, że cała kampania potrwa stosunkowo szybko władze w Jerozolimie przeznaczą na nią 1,5 proc. rocznego PKB. 

Koszty te w dużej części są związane z powołaniem pod broń 300 tysięcy rezerwistów. Oznacza to największą mobilizację w Izraelu od czasu wojny Jom Kipur sprzed 50 lat, gdy wezwano do służby 400 tysięcy osób. Wydatki uwzględniają konieczność opuszczenia przez nich obecnych miejsc pracy, ale też zapewnienia im odpowiedniej infrastruktury, wyżywienia czy wypłatę ewentualnych odszkodowań za poniesione rany lub rekompensat dla rodzin poległych żołnierzy. 

Dodatkowo na pewno spadną też wpływy z sektorów gospodarki powiązanych z turystyką. 

Ponadto Izraelski Bank Centralny już zapowiedział podjęcie interwencji na rynku, mającej na celu przeciwdziałanie spadkowi wartości krajowej waluty. 

timesofisrael.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA