fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaPodatkiIle będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.

Rząd Donalda Tuska obiecał obniżenie stawki VAT dla branży beauty z 23 do 8 proc., a Ministerstwo Finansów przygotowało już szacunki, które pokazują, jakie będzie miało to konsekwencje dla budżetu państwa – wpływy co roku będą mniejsze o setki milionów złotych.

Zgodnie z zapowiedziami władz nowa stawka VAT dla branży usług kosmetycznych ma zacząć obowiązywać już 1 kwietnia 2024 roku. Jeśli do tego dojdzie, to według szacunków podanych w opublikowanej 1 marca Ocenie Skutków Regulacji (OSR) tylko w 2024 r. wpływy do Skarbu Państwa z tytułu VAT skurczą się o 128,3 mln złotych. W 2025 r. wpływy do budżetu będą niższe o 207,9 mln złotych, zaś w 2026 r. będzie to już 221,7 mln złotych. W latach 2027-2033 do budżetu nie będzie wpływać po około 234,5 mln złotych rocznie. W sumie w ciągu 10 lat od wprowadzenia obniżonej stawki VAT dla branży beauty do budżetu państwa wpłynie o około 2,2 mld złotych mniej, niż gdyby stawka pozostała na obecnym poziomie 23 proc.

Mimo niższych wpływów do budżetu w OSR podkreślono, że obniżenie stawki VAT dla usług kosmetycznych w ogólnym rozrachunku będzie miało pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorców w naszym kraju. To natomiast przełoży się na dobrobyt obywateli i gospodarstwa domowe, a także na osoby niepełnosprawne i starsze, w szczególności jeżeli będą oni korzystali z usług oferowanych przez omawianą branżę.

W polskiej branży beaty pracuje ponad 100 tys. osób, a większość działalności to jednoosobowe firmy.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA