fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatIle będzie kosztowało wysiedlenie Palestyńczyków z Gazy?

Ile będzie kosztowało wysiedlenie Palestyńczyków z Gazy?

Przedstawiciele izraelskich władz przedstawiają kolejne propozycje na docelowe rozwiązanie problemu Strefy Gazy, polegające na przesiedleniu mieszkających tam ludzi.

Rząd Izraela w przeszłości już podejmował działania, których celem miało być przeniesienie mieszkańców Strefy Gazy do innego rejonu. Jednym z pomysłów dyskutowanych w ostatnich latach była m.in. ich relokacja do irackiej prowincji Anbar, gdzie mogliby znaleźć zatrudnienie przy wydobyciu surowców naturalnych. 

Palestyńczycy powinni trafić do Iraku, Egiptu czy… Unii Europejskiej? 

W czasie trwania obecnego konfliktu do publicznej informacji trafił dokument przygotowany przez minister wywiadu Gilę Gamaliel. Przedstawia ona w nim kilka scenariuszy rozwoju sytuacji po zakończeniu operacji wojskowej w Strefie Gazy. Mają one na celu “przyniesienie pozytywnych i długoterminowych rezultatów strategicznych”. Jedną z przewidzianych opcji jest przesiedlenie ponad 2 milionów mieszkańców Gazy na egipski półwysep Synaj. 

Zgodnie z izraelskimi założeniami ma tam powstać początkowo miasto namiotowe, które ostatecznie przekształci się w regularny obszar miejski. Jednocześnie wzmocniona zostanie granica Izraela z Egiptem tak, aby przesiedleńcy nie mogli wrócić. Dodatkowo zaproponowana została lista państw, które też powinny przyjąć do siebie Palestyńczyków. Są na niej m.in. Grecja, Hiszpania, Kanada czy kraje Afryki Północnej. 

Ile to będzie kosztować? 

Podobny pomysł przedstawił Amir Weitmann, polityk rządzącej Izraelem partii Likud. Jego zdaniem relokacja milionów Palestyńczyków w głąb Egiptu i stworzenie tam sprzyjających warunków dla ich funkcjonowania będzie kosztować między 5 a 8 miliardów dolarów. 

Obydwie powyższe propozycje są obecnie koncepcjami niemającymi potwierdzenia w oficjalnym stanowisku izraelskiego rządu. 

Egipt zdecydowanie sprzeciwia się tego typu pomysłom i odmawia przyjęcia uchodźców ze Strefy Gazy. 

www.calcalist.co.il, commondreams.org, www.cbc.ca, middleeasteye.net
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA