fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatIle będzie kosztowało wysiedlenie Palestyńczyków z Gazy?

Ile będzie kosztowało wysiedlenie Palestyńczyków z Gazy?

Przedstawiciele izraelskich władz przedstawiają kolejne propozycje na docelowe rozwiązanie problemu Strefy Gazy, polegające na przesiedleniu mieszkających tam ludzi.

Rząd Izraela w przeszłości już podejmował działania, których celem miało być przeniesienie mieszkańców Strefy Gazy do innego rejonu. Jednym z pomysłów dyskutowanych w ostatnich latach była m.in. ich relokacja do irackiej prowincji Anbar, gdzie mogliby znaleźć zatrudnienie przy wydobyciu surowców naturalnych. 

Palestyńczycy powinni trafić do Iraku, Egiptu czy… Unii Europejskiej? 

W czasie trwania obecnego konfliktu do publicznej informacji trafił dokument przygotowany przez minister wywiadu Gilę Gamaliel. Przedstawia ona w nim kilka scenariuszy rozwoju sytuacji po zakończeniu operacji wojskowej w Strefie Gazy. Mają one na celu “przyniesienie pozytywnych i długoterminowych rezultatów strategicznych”. Jedną z przewidzianych opcji jest przesiedlenie ponad 2 milionów mieszkańców Gazy na egipski półwysep Synaj. 

Zgodnie z izraelskimi założeniami ma tam powstać początkowo miasto namiotowe, które ostatecznie przekształci się w regularny obszar miejski. Jednocześnie wzmocniona zostanie granica Izraela z Egiptem tak, aby przesiedleńcy nie mogli wrócić. Dodatkowo zaproponowana została lista państw, które też powinny przyjąć do siebie Palestyńczyków. Są na niej m.in. Grecja, Hiszpania, Kanada czy kraje Afryki Północnej. 

Ile to będzie kosztować? 

Podobny pomysł przedstawił Amir Weitmann, polityk rządzącej Izraelem partii Likud. Jego zdaniem relokacja milionów Palestyńczyków w głąb Egiptu i stworzenie tam sprzyjających warunków dla ich funkcjonowania będzie kosztować między 5 a 8 miliardów dolarów. 

Obydwie powyższe propozycje są obecnie koncepcjami niemającymi potwierdzenia w oficjalnym stanowisku izraelskiego rządu. 

Egipt zdecydowanie sprzeciwia się tego typu pomysłom i odmawia przyjęcia uchodźców ze Strefy Gazy. 

www.calcalist.co.il, commondreams.org, www.cbc.ca, middleeasteye.net
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA