fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatIle będziemy płacić za rosyjską ropę? Unia nie potrafi się dogadać

Ile będziemy płacić za rosyjską ropę? Unia nie potrafi się dogadać

Chociaż 5 grudnia mają wejść kolejne unijne sankcje wymierzone w Rosję, to państwa członkowskie nie potrafią wypracować wspólnego stanowiska w kluczowej kwestii.

Przedstawiciele stolic 27 krajów Wspólnoty nie zawarli porozumienia dotyczącego poziomu maksymalnej ceny, za którą będą kupować rosyjską ropę.

Zgodnie z propozycją krajów zrzeszonych w grupie G7 powinny one się kształtować na poziomie 65-70 dolarów za baryłkę. Dla niektórych państw UE jest on zbyt wysoki, a dla innych – za niski.

Polska, Litwa i Estonia utrzymują, że proponowany próg cenowy jest zdecydowanie zbyt wysoki. Rządy tych krajów zwracają uwagę, że obecnie rosyjska ropa jest dostępna na rynku w cenie 52 dolarów, więc wstępna propozycja praktycznie nie uderzyłaby w finanse Moskwy. Jednocześnie Warszawa zauważa, że realny koszt produkcji jednej baryłki ropy w Federacji Rosyjskiej wynosi 20 dolarów. Dlatego stanowisko polskiego rządu to maksymalna cena w wysokości 30 dolarów za baryłkę.

Odmienne zdanie mają Cypr, Grecja czy Malta. Ich gospodarki są w znacznej części oparte na konsumpcji i transporcie rosyjskiego surowca. Dlatego obawiają się, że nałożenie na niego ograniczeń może uderzyć w ich interesy.

Szacunki mówią, że obniżenie cen ropy poniżej 50 dolarów za baryłkę może w widoczny sposób uderzyć w budżet Rosji.

Moskwa już zapowiedziała, że nie zamierza przestrzegać limitu i wstrzyma dostawy do państw, które go wprowadzą.

Reuters, abcnews.go.com, oilprice.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA