fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesIle firm boi się bankructwa?

Ile firm boi się bankructwa?

W 2022 r. aż co piąta firma w Polsce obawia się bankructwa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Dla porównania, w 2020 r. bankructwa obawiało się 11 proc. firm, a w 2021 r. — 7 proc. Dzisiaj upadłości najczęściej obawiają się firmy działające w budownictwie i usługach, a także firmy najmniejsze, które zatrudniają do 49 osób.

– Choć wydawałoby się, że pandemia nie dotyka budownictwa, koniunktura mu sprzyja, niestety sytuacja nie jest tak jednoznacznie pozytywna. Gwałtownie drożeją materiały budowlane, brakuje rąk do pracy, a rynek kontraktów wcale nie jest równie obfity dla firm o różnej specjalizacji. Znów zaczęły pogłębiać się problemy zatorów płatniczych – powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Według danych Dun&Bradstreet, w 2021 r. w Polsce zgłoszono 939 upadłości i restrukturyzacji firm, o blisko 6 proc. więcej niż w 2020 r. Do tego, aż 1197 podmiotów skorzystało z pozasądowego uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. W sumie jest to o 71 proc. więcej niewypłacalnych przedsiębiorstw niż w 2020 r.

Ankietowani przedsiębiorcy twierdzą, że głównym powodem ich problemów mogą być zmiany prawno-podatkowe. Na ten czynnik wskazało 45 proc. firm. Co trzecia firma jako czynnik ryzyka wymieniła spadek popytu, a nieco mniej na inflację. Rosnących kosztów i problemów ze znalezieniem pracowników obawia się 13 proc. przedsiębiorców.

Dla wielu prowadzących firmy, i to niezależnie od wielkości czy branży, podstawowym problemem i największą przeszkodą będzie niepewność. Warto więc ograniczać ją tam, gdzie jest to możliwe, jak choćby w relacjach z kontrahentami, których można sprawdzić pod kątem wiarygodności płatniczej – podsumował Sławomir Grzelczak.

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA