W 2022 r. w Polsce wzrosła liczba aktywnych firm – wynika z rządowych danych.

Pexels.com

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że aktualnie w Polsce jest aktywnych 2,62 mln firm. To o 48,5 tys. więcej niż na początku 2022 r. i o ponad 13 tys. więcej niż w październiku 2021 r.

Jednocześnie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację działalności, ale na rzeczywistą likwidację zdecydowało się 98 tys. podmiotów. Oznacza to, że analiza na podstawie wyłącznie liczby składanych wniosków może być błędna.

„Analiza rejestru CEIDG wskazuje, iż obecnie liczba aktywnych działalności wynosi 2,62 mln i jest ona o 48,5 tys. działalności wyższa niż według stanu na 1 stycznia 2022 roku oraz o ponad 13 tys. firm wyższa niż według stanu na 24 października 2021 r.” – poinformował resort rozwoju i technologii.

Poza tym ministerstwo przytoczyło dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że od początku 2022 r. liczba upadłości w Polsce wyniosła 168, czyli o 42 mniej niż w tym samym okresie w 2021 r.

„Mimo trudnych uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej, postanowień o upadłości jest zatem o 20 proc. mniej” – podkreślili eksperci MRiT.

Resort rozwoju wskazał, że w polskie firmy najbardziej uderza wojna na Ukrainie, która skutkuje wysokimi cenami i zerwanymi łańcuchami dostaw. Analitycy ministerstwa podkreślił, że wysokie ceny surowców i żywności są „poza bezpośrednim wpływem polityki gospodarczej” państwa, ale władze starają się niwelować skutki wysokiej inflacji przez tarcze antyinflacyjne czy maksymalne ceny prądu.

Polskie Radio 24

Poprzedni artykułOto największe polskie firmy
Następny artykułKanada wyemituje obligacje, aby zebrać fundusze na pomoc Ukrainie