fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeIle firm otrzymało wsparcie w związku z pandemią?

Ile firm otrzymało wsparcie w związku z pandemią?

W 2021 r. jakąś formę wsparcia finansowego w związku z pandemią otrzymało 61 proc. polskich firm — wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

To więcej niż unijna średnia, która wynosi 56 proc. Z kolei niemal 40 proc. firm zainwestowało w rozwój lub wprowadzenie nowych produktów, procesów lub usług.

— Pomimo obiektywnie trudnych okoliczności, widoczna jest poprawa nastroju inwestycyjnego wśród przedsiębiorców – wskazuje na to fakt, że 80 proc. firm spodziewa się wzrostu inwestycji — powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, dodając że przedsiębiorstwa chcą poprawiać efektywność energetyczną i wdrażać technologie cyfrowe.

Ponadto, w Polsce poprawiły się warunki dostępu do finansowania, a problemy w tym zakresie odczuwa tylko 8 proc. przedsiębiorstw. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w historii badań EBI wynik ten zszedł poniżej 10 proc.

Ankieta EBI wykazała, że w wyniku pandemicznego kryzysu wzrosło zadłużenie u 14 proc. polskich firm, a 42 proc. przedsiębiorstw odnotowało spadek sprzedaży.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA