W 2021 r. jakąś formę wsparcia finansowego w związku z pandemią otrzymało 61 proc. polskich firm — wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

To więcej niż unijna średnia, która wynosi 56 proc. Z kolei niemal 40 proc. firm zainwestowało w rozwój lub wprowadzenie nowych produktów, procesów lub usług.

— Pomimo obiektywnie trudnych okoliczności, widoczna jest poprawa nastroju inwestycyjnego wśród przedsiębiorców – wskazuje na to fakt, że 80 proc. firm spodziewa się wzrostu inwestycji — powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, dodając że przedsiębiorstwa chcą poprawiać efektywność energetyczną i wdrażać technologie cyfrowe.

Ponadto, w Polsce poprawiły się warunki dostępu do finansowania, a problemy w tym zakresie odczuwa tylko 8 proc. przedsiębiorstw. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w historii badań EBI wynik ten zszedł poniżej 10 proc.

Ankieta EBI wykazała, że w wyniku pandemicznego kryzysu wzrosło zadłużenie u 14 proc. polskich firm, a 42 proc. przedsiębiorstw odnotowało spadek sprzedaży.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułJak i czy w ogóle kultura wpływa na wyniki gospodarcze?
Następny artykułZłoża, z których obecnie korzysta Europa, Rosja zamierza przekierować do Chin