Polscy przedsiębiorcy nie pozostają ślepi na wysoką inflację i podnoszą płace swoim pracownikom.

ArturLuczka/Pixabay

Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK wynika, że w ciągu ostatniego roku ponad połowa firm w Polsce jednorazowo podniosła pensje swoim pracownikom. Z kolei 48 proc. zadeklarowało, że podnosi pensje adekwatnie do wzrostu inflacji.

Na jednorazowe podwyżki pensji pracownikom zdecydowało się 52 proc. firm w naszym kraju. Najczęściej robiły to duże firmy (62 proc.), a najrzadziej mikroprzedsiębiorstwa (48 proc.). To też największe firmy najczęściej decydują się na podnoszenie pensji adekwatnie do inflacji (52 proc.). Poza tym prawie jedna trzecia pracodawców umożliwiła pracownikom wyrabianie płatnych nadgodzin, a mniej więcej co czwarta firma zapewnia pracownikom dodatkowe benefity, które mają na celu ograniczenie wydatków. Na jednorazowe premie inflacyjne zdecydowało się 13 proc. firm.

„Intensywność i formy wsparcia pracowników w związku z wysoką inflacją są nieco zróżnicowane ze względu na branżę reprezentowaną przez firmę” – zauważono w opracowaniu PIE.

Na jednorazowe podwyżki najczęściej decydowały się przedsiębiorstwa usługowe oraz branża TSL (po 55 proc.), a na podwyżki adekwatne do inflacji najczęściej decydowały się firmy budowlane (53 proc.). Jeśli chodzi o możliwość wyrabiania płatnych nadgodzin najczęściej decydowano się na to w budowlance (39 proc.) oraz produkcji (32 proc.). W przypadku dodatkowych benefitów to były one najpopularniejsze również w firmach budowlanych (32 proc.).

PIE

Poprzedni artykułSpecjalność oczywistego wymiaru kobiecości
Następny artykułPrzedsiębiorcy martwią się o swoje prawa