fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatIle kosztowała koronacja Karola III?

Ile kosztowała koronacja Karola III?

Chociaż nie ma oficjalnych danych na temat kosztów dzisiejszej koronacji nowego monarchy Zjednoczonego Królestwa, to szacunki mówią o dziesiątkach milionów funtów.

Rząd Wielkiej Brytanii oraz Pałac Buckingham nie podały informacji o łącznym koszcie organizacji ceremonii koronacji króla Karola III. Przygotowane przez BBC szacunki mówią, że koszt uroczystości pochłonie od 50 do 100 milionów funtów. W tych kwotach mieści się królewska procesja do Opactwa Westminsterskiego, sama koronacja oraz zaplanowany na kolejny dzień koncert w ogrodach Windsoru, w którym wystąpią tacy wykonawcy jak Katy Perry, Lionel Richie, Take That czy Andrea Bocelli (co ciekawe zaproszenia nie przyjęła Adele).

Miało być skromniej niż 70 lat temu

Sam Karol III miał opowiadać się za możliwie jak najskromniejszą i najkrótszą ceremonią – na oficjalną część w Opactwie Westminsterskim zaproszono dwa tysiące VIP-ów, czyli jedną czwartą liczby gości obecnych na koronacji królowej Elżbiety II w 1953 roku.

Niektórzy stracą ale hotele zarobią

Z okazji koronacji 8 maja został ogłoszony dniem wolnym od pracy, a utracona przez to produkcyjność gospodarki Wielkiej Brytanii jest szacowana na 1,36 miliarda funtów. Straty te zostaną w części wyrównane w hotelarstwie. Przedstawiciele tej branży szacują, że dzięki przybyciu gości i widzów na uroczystość oraz korzystających z ich usług podczas przedłużonego długiego weekendu zarobią dodatkowy miliard funtów.

Koronacja jest finansowana przez rząd. 51 procent Brytyjczyków twierdzi, że jej koszty nie powinny być ponoszone z publicznych środków.

CNBC, BBC
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA