fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatIle kosztowałaby unijnych podatników euroakcesja Ukrainy?

Ile kosztowałaby unijnych podatników euroakcesja Ukrainy?

Instytut Niemieckiej Gospodarki w Kolonii oszacował finansowe następstwa w przypadku pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej na około 130-190 mld euro.

Eurokraci nie wyobrażają sobie rozszerzenia Unii Europejskiej bez marnowania miliardów euro, które miałyby być przeznaczone dla nowych krajów członkowskich. Tak jest i w przypadku Ukrainy. Mimo tego, że państwo to otrzymywało już od unijnych podatników fundusze przedakcesyjne i niejednokrotnie kończyło się to defraudacją tej „pomocy”.

Grube miliardy

Jak czytamy w serwisie Deutsche Welle, dokładna kwota zależałaby od przyjętych założeń dotyczących powierzchni pół uprawnych i liczby ludności Ukrainy. W swoich obliczeniach eksperci Instytutu Niemieckiej Gospodarki zakładają, że dopłaty rolne dla Ukrainy wyniosłyby od 70 do 90 mld euro, a 50-90 mld euro popłynęłoby do Kijowa z tytułu unijnej polityki spójności.

Reasumując: jeśli Ukraina przystąpiłaby do Unii Europejskiej, to nawet 17 proc. wspólnego budżetu Unii zostałoby przekazane władzom w Kijowie. „Biorąc pod uwagę te liczby, UE powinna być przygotowana na reformę wewnętrzną” – piszą naukowcy z Instytutu Niemieckiej Gospodarki.

Daleka droga

Komisja Europejska już zaproponowała utworzenie specjalnego instrumentu wspierającego odbudowę i modernizację Ukrainy. W latach 2024-2027 Ukraina w formie dotacji i kredytów miałaby dostać 50 mld euro. Na razie Węgry blokują zgodę Brukseli na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą, zgodę na wspomniane 50 mld euro pomocy oraz uniemożliwiają zwiększenie o kolejne pół miliarda euro wspólnego funduszu na dozbrajanie Ukrainy.

Serwis dw.com przypomina, że o tym, czy rozmowy akcesyjne zostaną podjęte muszą jednogłośnie zdecydować kraje członkowskie Unii Europejskiej. Jednak z wielu powodów członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej mogłoby mieć fatalny wpływ na gospodarkę tego kraju, o czym pisałem na tych stronach w felietonie Członkostwo w Unii? Ukraina mogłaby tego nie przetrwać.

Źródło: www.dw.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA