fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatIle kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.

W 2023 roku średnie koszty godziny pracy zatrudnionej osoby w Unii Europejskiej wyniosły 31,8 euro, a w państwach należących do strefy euro było to 35,6 euro. Oznacza to wzrost od roku wcześniejszego, gdy sięgały poziomu odpowiednio: 30,2 i 34 euro. 

Koszty pracy w Polsce są poniżej unijnej średniej, ale…

Najniższe średnie koszty ponoszą pracodawcy w Bułgarii (9,3 euro za godzinę), Rumunii (11 euro) i na Węgrzech (12,8 euro). Nieznacznie wyprzedza te państwa Polska ze stawką 14,5 euro za godzinę. Na górze zestawienia są takie państwa jak Luksemburg (53,9 euro), Dania (48,1 euro) i Belgia (47,1 euro). 

Jeżeli chodzi o sektor gospodarki, to największe koszty zanotowano w budżetówce (średnio 32,4 euro za godzinę pracy dla całej UE, a w Polsce 15,7 euro). Kolejne miejsce zajmuje przemysł ze stawką 32,2 euro (w Polsce jest to 14,1 euro), a najniższe obowiązują w budownictwie (28,5 euro w UE i 12 euro w Polsce). 

… rosną bardzo szybko

Na koszty pracy składa się wynagrodzenie pracowników oraz związane z nim koszty pozapłacowe, jak np. składki na ubezpieczenia społeczne. Udział tych kosztów wynosi w całej Unii przeciętnie 24,7 proc. Najniższy jest na Malcie (1,4 proc.) w Rumunii (5 proc.) i na Litwie (5,4 proc.). Największy z kolei jest w Szwecji (32,2 proc.) i we Francji (31,9). Polska plasuje się poniżej średniej, z wynikiem niecałych 20 proc. 

W 2023 roku średni wzrost kosztów pracy dla całej UE wyniósł 5,3 proc. Z tego największy był na Węgrzech (o 17 proc.), w Rumunii (16,5 proc.) Bułgarii (14 proc.) i Polsce (12,4 proc.). 

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA