fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeIle kosztuje korzystanie ze sztucznej inteligencji? Chat GPT będzie płatny

Ile kosztuje korzystanie ze sztucznej inteligencji? Chat GPT będzie płatny

Internetowa usługa, która w ostatnich tygodniach stała się hitem na całym świecie, będzie dostępna w ramach płatnego abonamentu.

Producent chata – firma OpenAI – uruchomiła płatną wersję swojego serwisu. Na razie funkcje dostępne w abonamencie wartym 20 dolarów miesięcznie są dostępne tylko w USA. W najbliższym czasie możliwość skorzystania z nich będzie rozszerzana na kolejne państwa.

Użytkownicy płacący za ChatGPT Plus będą mieli zapewnioną ciągłość dostępu do usługi, która obecnie jest ograniczana w okresach największej liczby odwiedzin serwisu. Dostaną też w pierwszej kolejności dostęp do nowych funkcji, a chat będzie szybciej odpowiadał na ich zapytania.

OpenAI potwierdził również uruchomienie ChatGPT API, protokołu pozwalającego na integrację oraz wymianę danych między ich usługą a zewnętrznymi systemami czy aplikacjami. Dodatkowo firma przygotowała narzędzie, które pozwala na identyfikację, który tekst został przygotowany za pomocą ChataGPT.

Główna usługa ChatGPT w podstawowej formie ma pozostać darmowa. Szacuje się, że biorąc pod uwagę koszty infrastruktury serwerowej ponoszone przez twórców serwisu,  koszt każdego zapytania zadanego przez użytkowników wynosi ok. 1 centa. Oznacza to, że utrzymanie jednego dnia działania serwisu to 100 tysięcy dolarów.

livemint.com, indianexpress.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA