fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatIle wynosi łapówka za wykupienie się z ukraińskiego wojska?

Ile wynosi łapówka za wykupienie się z ukraińskiego wojska?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał wszystkich szefów komend uzupełnień w całym kraju w związku z powszechnym zjawiskiem przyjmowania łapówek za wystawianie zwolnień ze służby w wojsku.

Prezydent Ukrainy postanowił podjąć zdecydowane działania wymierzone w funkcjonariuszy, którzy przyjmowali niedozwolone korzyści majątkowe. Za łapówki można było uniknąć służby wojskowej.

Korupcja równa zdradzie

Wołodymyr Zełenski nazywa zdradą postępowanie, w wyniku którego państwowy urzędnik pomaga potencjalnym rekrutom w ominięciu obowiązku walki z wrogiem na froncie. Dlatego jednym, zdecydowanym ruchem zwolnił z pełnionych obowiązków wszystkich szefów komend uzupełnień wojskowych, aby zlikwidować cały skorumpowany system.

Zgodnie z deklaracjami prezydenta, teraz za pobór będą odpowiadać osoby mające za sobą doświadczenie w boju, którego nie mogą kontynuować m.in. ze względu na odniesione rany.

6 tysięcy dolarów i nie trzeba strzelać do Rosjan

Ostatnie miesiące to czas szeregu doniesień o nieprawidłowościach w rekrutacji ukraińskich żołnierzy. Wobec odpowiedzialnych za jej realizację funkcjonariuszy toczy się 112 postępowań karnych.

Znany jest przypadek urzędnika z Odessy, który przyjął tyle łapówek, że zgromadził majątek o wartości 5 milionów dolarów oraz kupił dom w Hiszpanii.

W ostatnich miesiącach ukraińskie media informowały o przypadkach przyjmowania przez pracowników komend uzupełnień łapówek sięgających 6 tysięcy dolarów za załatwienie zwolnienia ze służby wojskowej. Za udział w tym procederze przewidziana jest dla nich kara do 8 lat więzienia.

Guardian, ukrmilitary.com, bilyayivka.city, zaxid.net

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA