fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIle wynosi łapówka za wykupienie się z ukraińskiego wojska?

Ile wynosi łapówka za wykupienie się z ukraińskiego wojska?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał wszystkich szefów komend uzupełnień w całym kraju w związku z powszechnym zjawiskiem przyjmowania łapówek za wystawianie zwolnień ze służby w wojsku.

Prezydent Ukrainy postanowił podjąć zdecydowane działania wymierzone w funkcjonariuszy, którzy przyjmowali niedozwolone korzyści majątkowe. Za łapówki można było uniknąć służby wojskowej.

Korupcja równa zdradzie

Wołodymyr Zełenski nazywa zdradą postępowanie, w wyniku którego państwowy urzędnik pomaga potencjalnym rekrutom w ominięciu obowiązku walki z wrogiem na froncie. Dlatego jednym, zdecydowanym ruchem zwolnił z pełnionych obowiązków wszystkich szefów komend uzupełnień wojskowych, aby zlikwidować cały skorumpowany system.

Zgodnie z deklaracjami prezydenta, teraz za pobór będą odpowiadać osoby mające za sobą doświadczenie w boju, którego nie mogą kontynuować m.in. ze względu na odniesione rany.

6 tysięcy dolarów i nie trzeba strzelać do Rosjan

Ostatnie miesiące to czas szeregu doniesień o nieprawidłowościach w rekrutacji ukraińskich żołnierzy. Wobec odpowiedzialnych za jej realizację funkcjonariuszy toczy się 112 postępowań karnych.

Znany jest przypadek urzędnika z Odessy, który przyjął tyle łapówek, że zgromadził majątek o wartości 5 milionów dolarów oraz kupił dom w Hiszpanii.

W ostatnich miesiącach ukraińskie media informowały o przypadkach przyjmowania przez pracowników komend uzupełnień łapówek sięgających 6 tysięcy dolarów za załatwienie zwolnienia ze służby wojskowej. Za udział w tym procederze przewidziana jest dla nich kara do 8 lat więzienia.

Guardian, ukrmilitary.com, bilyayivka.city, zaxid.net

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA