Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) opublikował raport podsumowujący dotychczasowe działania podjęte w ramach inicjatywy Spotlight. Projekt ten wystartował w 2017 roku, a Bruksela przewidziała na niego budżet sięgający 497 milionów euro. Z tego ok. jedna trzecia to koszty administracyjne po stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych, z którą UE współpracuje przy realizacji tego przedsięwzięcia.
Pieniądze te przeznaczono na działania, które mają zmniejszyć liczbę aktów przemocy i szkodliwych praktyk wobec bezbronnych i marginalizowanych kobiet i dziewcząt w państwach Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji oraz Oceanii.
Czy 500 milionów euro pomogło kobietom?
Europejski Trybunał Obrachunkowy twierdzi, że pierwsze lata funkcjonowania programu wywarły „niewielki wpływ” na sytuację kobiet w objętych inicjatywą państwach. W Ameryce Łacińskiej skupiono się na przeciwdziałaniu mordowaniu kobiet, ale obecne statystyki nie pokazują zmian będących efektem projektu. Podobnie brakuje danych, które potwierdzałyby wpływ przedsięwzięcia na zmniejszenie aktów przemocy na tle seksualnym w Afryce oraz redukcji przypadków handlu ludźmi i małżeństw dzieci w Azji.
Audytorzy ETO przyznają, że program jest tak naprawdę kroplą w morzu potrzeb, które mają prześladowane kobiety na całym świecie.
Inicjatywa Spotlight będzie jeszcze kontynuowana do końca przyszłego roku.