fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatPrzeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) opublikował raport podsumowujący dotychczasowe działania podjęte w ramach inicjatywy Spotlight. Projekt ten wystartował w 2017 roku, a Bruksela przewidziała na niego budżet sięgający 497 milionów euro. Z tego ok. jedna trzecia to koszty administracyjne po stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych, z którą UE współpracuje przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Pieniądze te przeznaczono na działania, które mają zmniejszyć liczbę aktów przemocy i szkodliwych praktyk wobec bezbronnych i marginalizowanych kobiet i dziewcząt w państwach Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji oraz Oceanii.

Czy 500 milionów euro pomogło kobietom?

Europejski Trybunał Obrachunkowy twierdzi, że pierwsze lata funkcjonowania programu wywarły „niewielki wpływ” na sytuację kobiet w objętych inicjatywą państwach. W Ameryce Łacińskiej skupiono się na przeciwdziałaniu mordowaniu kobiet, ale obecne statystyki nie pokazują zmian będących efektem projektu. Podobnie brakuje danych, które potwierdzałyby wpływ przedsięwzięcia na zmniejszenie aktów przemocy na tle seksualnym w Afryce oraz redukcji przypadków handlu ludźmi i małżeństw dzieci w Azji.

Audytorzy ETO przyznają, że program jest tak naprawdę kroplą w morzu potrzeb, które mają prześladowane kobiety na całym świecie.

Inicjatywa Spotlight będzie jeszcze kontynuowana do końca przyszłego roku.

euobserver.com, mediaconnect.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA