fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatPrzeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) opublikował raport podsumowujący dotychczasowe działania podjęte w ramach inicjatywy Spotlight. Projekt ten wystartował w 2017 roku, a Bruksela przewidziała na niego budżet sięgający 497 milionów euro. Z tego ok. jedna trzecia to koszty administracyjne po stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych, z którą UE współpracuje przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Pieniądze te przeznaczono na działania, które mają zmniejszyć liczbę aktów przemocy i szkodliwych praktyk wobec bezbronnych i marginalizowanych kobiet i dziewcząt w państwach Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji oraz Oceanii.

Czy 500 milionów euro pomogło kobietom?

Europejski Trybunał Obrachunkowy twierdzi, że pierwsze lata funkcjonowania programu wywarły „niewielki wpływ” na sytuację kobiet w objętych inicjatywą państwach. W Ameryce Łacińskiej skupiono się na przeciwdziałaniu mordowaniu kobiet, ale obecne statystyki nie pokazują zmian będących efektem projektu. Podobnie brakuje danych, które potwierdzałyby wpływ przedsięwzięcia na zmniejszenie aktów przemocy na tle seksualnym w Afryce oraz redukcji przypadków handlu ludźmi i małżeństw dzieci w Azji.

Audytorzy ETO przyznają, że program jest tak naprawdę kroplą w morzu potrzeb, które mają prześladowane kobiety na całym świecie.

Inicjatywa Spotlight będzie jeszcze kontynuowana do końca przyszłego roku.

euobserver.com, mediaconnect.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA