fbpx
poniedziałek, 13 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatIle kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.

Anders Breivik (który w 2017 roku zmienił imię i nazwisko na Fjotolf Hansen) przegrał kolejny proces, w którym domagał się złagodzenia warunków odbywanej kary. Terrorysta twierdzi, że izolowanie go od innych osób w więzieniu łamie przysługujące mu prawa człowieka. 

Breivik przebywa od roku 2022 w więzieniu Ringerike. Należy tam do grupy więźniów objętych „szczególnie wysokim poziomem bezpieczeństwa”. W latach 2002-2023 było w całej Norwegii 14 pensjonariuszy zakładów karnych zakwalifikowanych do tej kategorii. 

Jego „cela” zajmuje dwa piętra. Breivik ma własną kuchnię, pokój telewizyjny (z konsolą Playstation 2 i grami do niej) oraz salę do ćwiczeń wyposażoną w takie urządzenia jak wioślarz czy bieżnia. 

Norwescy dziennikarze stacji TV2 oszacowali koszty utrzymania terrorysty na podstawie otrzymanych sprawozdań finansowych więzienia. Ich zdaniem norwescy podatnicy płacą na ten cel każdego dnia 16 835 koron (6,4 tys. złotych), czyli ponad 500 tys. koron miesięcznie (równowartość 191 tys. złotych). Większość z tych pieniędzy pochłaniają wynagrodzenia osób zatrudnionych w oddziale więzienia Breivika.

Średnie wydatki na każdego więźnia w Norwegii są 5-6 razy niższe. 

W 2033 roku kończy się wyrok 21 lat więzienia, na który Breivik został skazany. Prawdopodobnie jego kara zostanie bezterminowo przedłużona. 

www.tv2.no

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA