fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesIle kosztuje sprzedaż na Amazonie?

Ile kosztuje sprzedaż na Amazonie?

Aby sprzedawać swoje produkty na Amazonie trzeba oddać tej korporacji nawet połowę osiąganego na platformie przychodu.

Amazon jest jednym z największych serwisów marketplace na świecie. Oznacza to, że pełni rolę wirtualnego rynku, na którym sprzedawcy wystawiają swoje produkty, które kupują docelowi klienci za pośrednictwem tej korporacji. Na podobnych zasadach działają m.in. Allegro czy Aliexpress.

Wystawiający tam swoje produkty sprzedawcy mogą liczyć na duże rzesze potencjalnych klientów przeglądających ich produkty, ale w zamian muszą oddać korporacji znaczną część ze swojego przychodu.

Podstawowa prowizja pobierana przez Amazon od sprzedawców wynosi 8-15 proc. od wartości transakcji opłaconych przez klientów. Jest ona zależna m.in. od kategorii, w której dany produkt się znajduje. 20-35 proc. od wartości sprzedaży korporacja pobiera za swoją usługę Fulfillment by Amazon. Polega ona na magazynowaniu w halach i wysyłce produktów do klientów docelowych. Nie jest ona obowiązkowa, ale znaczna część sprzedawców z niej korzysta. Kolejne ok. 15 proc. prowizji jest pobierane za dodatkowe usługi marketingowe, które polegają na promowaniu i wyróżnianiu danych produktów.

Finalnie często dochodzi do sytuacji, w których firma sprzedająca swój produkt za pośrednictwem Amazonu np. za 200 dolarów, oddaje korporacji ponad 100 dolarów.

Średnia prowizja pobierana od sprzedawców przez Amazon wyniosła w 2022 roku 51,8 proc., podczas gdy w 2016 roku było to 35,2 proc. Wzrost opłat nastąpił zwłaszcza za usługi fulfillmentowe.

techspot.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA