fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatIle kosztuje stolicę Niemiec utrzymanie migrantów?

Ile kosztuje stolicę Niemiec utrzymanie migrantów?

Do Berlina co dzień przyjeżdża kilkuset nowych migrantów, którym miasto zapewnia dach nad głową w oczekiwaniu na rozpatrzenie ich wniosków azylowych.

Niemiecka stolica przyjmowała w październiku ok. 200 nowych migrantów dziennie, co oznacza podwojenie ich liczby wobec tych, którzy pojawiali się w mieście miesiąc wcześniej. Są to głównie osoby pochodzące z Syrii, Iraku, Afganistanu, Mołdawii i Turcji. 

Przybysze początkowo mieszkają głównie w obozach na zamkniętych lotniskach Tegel i Tempelhof. Na pierwszym z nich jest 7600 łóżek na zorganizowanym obozie namiotowym, którego koszt utrzymania sięga 40 milionów euro miesięcznie. Na Tempelhof rozstawiono kontenery mieszkalne o powierzchni 12 metrów kwadratowych. W każdym przebywają 4 osoby. 

Ponieważ zaczyna brakować miejsc, władze Berlina wynajmują pokoje w hotelach w średniej cenie 57 euro za dobę dla jednej osoby. 

Szacuje się, że każdego roku Berlin przeznacza na utrzymanie migrantów łącznie ok. miliard euro. Każdy otrzymuje w Niemczech zakwaterowanie, żywność, środki higieniczne i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. To wszystko na okres, w którym rozpatrywany jest wniosek o azyl. Podczas przebywania w ośrodku dla uchodźców dostają oni ponadto „kieszonkowe” w wysokości 150 euro miesięcznie. Jeżeli opuszczą ośrodek, to kwota ta rośnie do 410 euro. 

bild.de, infomigrants.net

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA