fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatIle kosztuje stolicę Niemiec utrzymanie migrantów?

Ile kosztuje stolicę Niemiec utrzymanie migrantów?

Do Berlina co dzień przyjeżdża kilkuset nowych migrantów, którym miasto zapewnia dach nad głową w oczekiwaniu na rozpatrzenie ich wniosków azylowych.

Niemiecka stolica przyjmowała w październiku ok. 200 nowych migrantów dziennie, co oznacza podwojenie ich liczby wobec tych, którzy pojawiali się w mieście miesiąc wcześniej. Są to głównie osoby pochodzące z Syrii, Iraku, Afganistanu, Mołdawii i Turcji. 

Przybysze początkowo mieszkają głównie w obozach na zamkniętych lotniskach Tegel i Tempelhof. Na pierwszym z nich jest 7600 łóżek na zorganizowanym obozie namiotowym, którego koszt utrzymania sięga 40 milionów euro miesięcznie. Na Tempelhof rozstawiono kontenery mieszkalne o powierzchni 12 metrów kwadratowych. W każdym przebywają 4 osoby. 

Ponieważ zaczyna brakować miejsc, władze Berlina wynajmują pokoje w hotelach w średniej cenie 57 euro za dobę dla jednej osoby. 

Szacuje się, że każdego roku Berlin przeznacza na utrzymanie migrantów łącznie ok. miliard euro. Każdy otrzymuje w Niemczech zakwaterowanie, żywność, środki higieniczne i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. To wszystko na okres, w którym rozpatrywany jest wniosek o azyl. Podczas przebywania w ośrodku dla uchodźców dostają oni ponadto „kieszonkowe” w wysokości 150 euro miesięcznie. Jeżeli opuszczą ośrodek, to kwota ta rośnie do 410 euro. 

bild.de, infomigrants.net

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA