fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajIle kosztuje tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę?

Ile kosztuje tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę?

Władze Polski miały się zwrócić do Unii Europejskiej o dotację w wysokości miliarda euro, która ma zostać wykorzystana na rozwój infrastruktury niezbędnej do transportu zboża z Ukrainy.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że rząd w Warszawie przedstawił władzom Unii Europejskiej szacunki kosztów niezbędnych do poniesienia, aby rozszerzyć możliwość tranzytu przez Polskę ukraińskiego zboża.

Czy Unia da miliard euro?

W sumie konieczne są inwestycje o wartości miliarda euro. Połowa z tej kwoty ma zostać przeznaczona na rozbudowę terminali na granicy, przeznaczonych dla samochodów ciężarowych przewożących płody rolne oraz na rozwój infrastruktury kolejowej w okolicach Przemyśla. Druga część z wnioskowanych funduszy powinna być wykorzystana na modernizację przejść granicznych, a także na rozwój systemu kontroli ruchu towarowego na granicy.

Aby zwiększyć możliwości tranzytu przez nasz kraj ukraińskiego zboża, władze w Warszawie już przeznaczyły z własnych środków 63 miliony euro na zwiększenie możliwości transportu drogą kolejową.

Ukraińskie zboże już jedzie przez Polskę

W czerwcu przez Polskę przejechało do innych krajów świata 260 tysięcy ton pochodzących z Ukrainy kukurydzy i pszenicy.

Kilka tygodni temu Rosja wycofała się z umowy, która pozwalała Ukrainie na transport płodów rolnych do innych państw przez Morze Czarne. Od tamtej pory rosyjskie wojsko zniszczyło kilkadziesiąt obiektów portowych oraz kilka statków, które były wcześniej wykorzystywane podczas przesyłu ukraińskiego zboża tą drogą.

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA