fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatIle może wynieść łapówka od 35 miliardów euro?

Ile może wynieść łapówka od 35 miliardów euro?

Urząd Prokuratury Europejskiej wszczął śledztwo w sprawie zakupu przez Unię Europejską szczepionek przeciw Covid-19.

„Z negocjacjami dotyczącymi zakupu szczepionek koncernu Pfizer media wiążą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Nieprawidłowości w tej sprawie wytknął jej już Europejski Trybunał Obrachunkowy” – informuje rmf24.pl.

W 2021 r. amerykański dziennik „New York Times” podał, że przewodnicząca Ursula von der Leyen negocjowała poprzez… komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19 z szefem koncernu Pfizer Albertem Bourlą. Komisja Europejska odmówiła przekazania dziennikarzom przedmiotowej korespondencji oraz ujawnienia szczegółów dotyczących roli von der Leyen w negocjacjach, mimo że chodzi o gigantyczną kwotę ok. 35 mld euro.

Tymczasem Europejski Trybunał Obrachunkowy wytknął Niemce odejście od wspólnych ustaleń z poprzednich negocjacji na rzecz samodzielnego wypracowania wstępnej umowy. Mimo odpowiednich wniosków ani Europejski Trybunał Obrachunkowy, ani inne unijne organy nie otrzymały informacji na temat przebiegu negocjacji i wypracowywania wstępnej umowy na zakup szczepionek. Trybunał uznał wówczas, że zachodzi ryzyko, iż Komisja Europejska źle administruje danymi i już sam ten fakt jest karygodny – podaje serwis EURACTIV.pl.

Podczas pandemii koronawirusa państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły, że utworzą wspólny system zakupów szczepionki przeciwko tej chorobie, aby nie konkurować ze sobą, a wynegocjować korzystniejsze ceny. Zakupy koordynować miała Komisja Europejska. Koncern Pfizer ostatecznie na unijny rynek dostarczył najwięcej szczepionek przeciwko chorobie.

Tymczasem w ramach redukcji cen energii w UE najnowszą propozycją Komisji Europejskiej są wspólne zakupy gazu. Pomysł jest gorąco popierany przez Ursulę von der Leyen.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA