fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatIle może wynieść łapówka od 35 miliardów euro?

Ile może wynieść łapówka od 35 miliardów euro?

Urząd Prokuratury Europejskiej wszczął śledztwo w sprawie zakupu przez Unię Europejską szczepionek przeciw Covid-19.

„Z negocjacjami dotyczącymi zakupu szczepionek koncernu Pfizer media wiążą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Nieprawidłowości w tej sprawie wytknął jej już Europejski Trybunał Obrachunkowy” – informuje rmf24.pl.

W 2021 r. amerykański dziennik „New York Times” podał, że przewodnicząca Ursula von der Leyen negocjowała poprzez… komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19 z szefem koncernu Pfizer Albertem Bourlą. Komisja Europejska odmówiła przekazania dziennikarzom przedmiotowej korespondencji oraz ujawnienia szczegółów dotyczących roli von der Leyen w negocjacjach, mimo że chodzi o gigantyczną kwotę ok. 35 mld euro.

Tymczasem Europejski Trybunał Obrachunkowy wytknął Niemce odejście od wspólnych ustaleń z poprzednich negocjacji na rzecz samodzielnego wypracowania wstępnej umowy. Mimo odpowiednich wniosków ani Europejski Trybunał Obrachunkowy, ani inne unijne organy nie otrzymały informacji na temat przebiegu negocjacji i wypracowywania wstępnej umowy na zakup szczepionek. Trybunał uznał wówczas, że zachodzi ryzyko, iż Komisja Europejska źle administruje danymi i już sam ten fakt jest karygodny – podaje serwis EURACTIV.pl.

Podczas pandemii koronawirusa państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły, że utworzą wspólny system zakupów szczepionki przeciwko tej chorobie, aby nie konkurować ze sobą, a wynegocjować korzystniejsze ceny. Zakupy koordynować miała Komisja Europejska. Koncern Pfizer ostatecznie na unijny rynek dostarczył najwięcej szczepionek przeciwko chorobie.

Tymczasem w ramach redukcji cen energii w UE najnowszą propozycją Komisji Europejskiej są wspólne zakupy gazu. Pomysł jest gorąco popierany przez Ursulę von der Leyen.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA