fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatIle może wynieść łapówka od 35 miliardów euro?

Ile może wynieść łapówka od 35 miliardów euro?

Urząd Prokuratury Europejskiej wszczął śledztwo w sprawie zakupu przez Unię Europejską szczepionek przeciw Covid-19.

„Z negocjacjami dotyczącymi zakupu szczepionek koncernu Pfizer media wiążą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Nieprawidłowości w tej sprawie wytknął jej już Europejski Trybunał Obrachunkowy” – informuje rmf24.pl.

W 2021 r. amerykański dziennik „New York Times” podał, że przewodnicząca Ursula von der Leyen negocjowała poprzez… komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19 z szefem koncernu Pfizer Albertem Bourlą. Komisja Europejska odmówiła przekazania dziennikarzom przedmiotowej korespondencji oraz ujawnienia szczegółów dotyczących roli von der Leyen w negocjacjach, mimo że chodzi o gigantyczną kwotę ok. 35 mld euro.

Tymczasem Europejski Trybunał Obrachunkowy wytknął Niemce odejście od wspólnych ustaleń z poprzednich negocjacji na rzecz samodzielnego wypracowania wstępnej umowy. Mimo odpowiednich wniosków ani Europejski Trybunał Obrachunkowy, ani inne unijne organy nie otrzymały informacji na temat przebiegu negocjacji i wypracowywania wstępnej umowy na zakup szczepionek. Trybunał uznał wówczas, że zachodzi ryzyko, iż Komisja Europejska źle administruje danymi i już sam ten fakt jest karygodny – podaje serwis EURACTIV.pl.

Podczas pandemii koronawirusa państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły, że utworzą wspólny system zakupów szczepionki przeciwko tej chorobie, aby nie konkurować ze sobą, a wynegocjować korzystniejsze ceny. Zakupy koordynować miała Komisja Europejska. Koncern Pfizer ostatecznie na unijny rynek dostarczył najwięcej szczepionek przeciwko chorobie.

Tymczasem w ramach redukcji cen energii w UE najnowszą propozycją Komisji Europejskiej są wspólne zakupy gazu. Pomysł jest gorąco popierany przez Ursulę von der Leyen.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA