fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesIle Niemcy, a ile Polska zyskują na uczestnictwie w Unii?

Ile Niemcy, a ile Polska zyskują na uczestnictwie w Unii?

Na uczestnictwie w Europejskim Obszarze Gospodarczym Niemcy zyskują znacznie więcej niż tracą na płaceniu Unii Europejskiej składki członkowskiej.

Agencja dpa poinformowała, że w 2021 r. Niemcy wniosły do wydatków Unii Europejskiej 25,1 mld euro netto, a na uczestnictwie w jednolitym rynku zyskały pięć razy więcej, bo 132 mld euro.

Serwis forsal.pl podał za niemieckim rządem, że jednolity rynek unijny „zwiększa dochód na mieszkańca o 1000 euro rocznie”. W 2020 r. ponad 67 proc. niemieckiego eksportu trafiało na rynki Unii Europejskiej, a około 28 proc. niemieckich miejsc pracy zależy od eksportu.

Tymczasem według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska ma obecnie o około 31 proc. wyższy PKB per capita według parytetu siły nabywczej niż miałaby, gdyby nie weszła do Unii Europejskiej. Analitycy Instytutu podają, że polski PKB per capita wzrastał o prawie 1,5 pkt proc. rocznie szybciej, niż gdyby nasz kraj był poza Unią.

Oczywiście nie chodzi o unijne dotacje, a o dostęp do wspólnego rynku. Polski eksport jest jeszcze bardziej uzależniony od unijnych rynków niż niemiecki. Eksperci PIE wskazują, że niemal jedna czwarta polskiego PKB w 2018 r. zależała od współpracy gospodarczej z krajami UE: „polskie przedsiębiorstwa zajmują się nie tylko wytwarzaniem dóbr finalnych (…), zaspokajających popyt unijnych konsumentów i przedsiębiorstw. Stały się również poddostawcami części do zagranicznych zakładów produkujących dobra finalne. Dzięki temu polska wartość dodana mogła pośrednio trafić także do innych krajów, w tym poza UE”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA