fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajIle osób jest zatrudnionych, czyli dlaczego tak niewielu pracuje na tak...

Ile osób jest zatrudnionych, czyli dlaczego tak niewielu pracuje na tak wielu

Polski rynek pracy charakteryzuje się rekordowo niskim bezrobociem, rekordowo wysokimi zarobkami i tym, że zatrudnienie posiada mniej niż połowa mieszkańców kraju.

Na koniec stycznia pracę posiadało niewiele ponad 15 milionów mieszkańców Polski. Średnia wieku osoby zatrudnionej w Polsce to trochę więcej niż 42 lata. 52,8 proc. z pracujących osób to mężczyźni. Kobiety stanowią jednak większość pracowników w największych miastach i otaczających je miejscowościach.

Gdzie pracują kobiety, a gdzie mężczyźni?

Najwięcej osób pracuje w takich branżach jak przetwórstwo przemysłowe, handel i naprawa pojazdów samochodowych.

Najbardziej sfeminizowanymi segmentami są opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja, gdzie kobiety stanowią ok. 80 proc. wszystkich zatrudnionych osób.
Największy odsetek mężczyzn (ok. 90 proc.) jest natomiast w budownictwie oraz górnictwie i wydobyciu.

Bezrobocie nieznacznie przekracza 5 proc., co oznacza, że jest na poziomie prawie najniższym po 1990 roku.

Budżetówka płaci lepiej niż prywaciarze

68,5 proc. miejsc pracy w Polsce tworzy sektor prywatny.

Średnie wynagrodzenie w pierwszym kwartale obecnego roku sięga poziomu 7124 zł brutto, co oznacza, że wzrosło o 14,3 proc. względem tego samego okresu roku ubiegłego. W sektorze publicznym jego poziom jest o 14,7 proc. wyższy niż dla ogółu zatrudnionych, a w prywatnym o 5,6 proc. niższy.

stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA