fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesTyle osób pracuje w polskim sporcie

Tyle osób pracuje w polskim sporcie

W 2019 r. branża sportowa w Polsce zatrudniała 370 tys. osób – wynika z obliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polski Instytut Ekonomiczny podał, że w 2019 r. ok. 303 tys. osób było zatrudnionych w branżach powiązanych ze sportem, a 67 tys. pracowało w sporcie sensu stricto. Branże powiązane ze sportem to usługi i produkcja towarów, które umożliwiają udział w sporcie, natomiast sport sensu stricto to działalność klubów sportowych oraz stowarzyszeń.

W 2021 r. bezpośrednio w sporcie pracowało jeszcze mniej osób, bo 64 tys., co stanowiło 0,39 proc. zatrudnienia ogółem w naszym kraju. PIE wskazuje, że niższy udział w ogólnym zatrudnieniu w Europie notują tylko Słowacja, Bułgaria, Malta oraz Rumunia. Największy udział ludzi w sporcie jest natomiast w Islandii, bo aż 2,73 proc., a kolejne są Szwecja (1,39 proc.) oraz Finlandia (1,3 proc.).

PIE zauważyło, że do 2018 r. zatrudnienie w sporcie w Polsce rosło, natomiast od 2019 r. zaczęło spadać. „Głównym czynnikiem wpływającym na spadek wskaźnika była malejąca liczba zatrudnionych kobiet. Co roku, począwszy od 2019 r., branża zatrudniała o ponad 10 proc. kobiet mniej niż w roku poprzednim. W 2021 r. spadek był największy i kształtował się na poziomie 19 proc.” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

W efekcie w 2021 r. udział mężczyzn w polskim sporcie wzrósł do 63 proc., podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 54 proc.

PIE podsumowało, że w 2019 r. branża sportowa w Polsce odpowiadała za wygenerowanie 47,5 mld zł, co odpowiada 2,1 proc. naszego PKB.

Źródło: „Tygodnik Gospodarczy” PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA