fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesTyle osób pracuje w polskim sporcie

Tyle osób pracuje w polskim sporcie

W 2019 r. branża sportowa w Polsce zatrudniała 370 tys. osób – wynika z obliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polski Instytut Ekonomiczny podał, że w 2019 r. ok. 303 tys. osób było zatrudnionych w branżach powiązanych ze sportem, a 67 tys. pracowało w sporcie sensu stricto. Branże powiązane ze sportem to usługi i produkcja towarów, które umożliwiają udział w sporcie, natomiast sport sensu stricto to działalność klubów sportowych oraz stowarzyszeń.

W 2021 r. bezpośrednio w sporcie pracowało jeszcze mniej osób, bo 64 tys., co stanowiło 0,39 proc. zatrudnienia ogółem w naszym kraju. PIE wskazuje, że niższy udział w ogólnym zatrudnieniu w Europie notują tylko Słowacja, Bułgaria, Malta oraz Rumunia. Największy udział ludzi w sporcie jest natomiast w Islandii, bo aż 2,73 proc., a kolejne są Szwecja (1,39 proc.) oraz Finlandia (1,3 proc.).

PIE zauważyło, że do 2018 r. zatrudnienie w sporcie w Polsce rosło, natomiast od 2019 r. zaczęło spadać. „Głównym czynnikiem wpływającym na spadek wskaźnika była malejąca liczba zatrudnionych kobiet. Co roku, począwszy od 2019 r., branża zatrudniała o ponad 10 proc. kobiet mniej niż w roku poprzednim. W 2021 r. spadek był największy i kształtował się na poziomie 19 proc.” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

W efekcie w 2021 r. udział mężczyzn w polskim sporcie wzrósł do 63 proc., podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 54 proc.

PIE podsumowało, że w 2019 r. branża sportowa w Polsce odpowiadała za wygenerowanie 47,5 mld zł, co odpowiada 2,1 proc. naszego PKB.

Źródło: „Tygodnik Gospodarczy” PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA