fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaIle pieniędzy potrzeba na polską transformację energetyczną?

Ile pieniędzy potrzeba na polską transformację energetyczną?

Wiceprezes Banku Pekao Paweł Strączyński powiedział, że Polska będzie potrzebowała nawet 1,7 mld zł na transformacją energetyczną.

Tyle pieniędzy będziemy potrzebować, jeśli chcemy osiągnąć cel założony na 2030 r. Podczas rozmowy z Polskim Radiem Paweł Strączyński porównał transformację energetyczną naszego kraju do odbudowy Polski po II wojnie światowej.

Wiceprezes Banku Pekao uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Podczas dyskusji w Domu Polskim podkreślił on, że kluczowe jest zrozumienie, iż dekarbonizacja gospodarki wymaga czasu i nie nastąpi z dnia na dzień.

— Trzeba tworzyć strategie inwestycyjne przejrzyste dla inwestorów i precyzyjne w swoich założeniach. Ważne jest także porozumienie z lokalnymi społecznościami — powiedział Strączyński.

Przypomnijmy, że celem polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej jest, aby do 2030 r. do określonego poziomu ograniczono emisję gazów cieplarnianych przez zwiększenie udziału OZE oraz poprawę efektywności energetycznej.

Polskie Radio, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA