fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaPodatkiIle podatków płacimy w Polsce?

Ile podatków płacimy w Polsce?

Instytut Emerytalny stworzył rejestr podatków, które obowiązują w Polsce.

Instytut Emerytalny ruszył z projektem „Rejestr danin publicznych”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o daninach wprowadzanych przez władze i płaconych przez obywateli. Aktualnie dostęp do rejestru jest darmowy i zgodnie z zapowiedziami Instytutu tak już zostanie.

Polski Instytut Emerytalny zapowiada, że dzięki stworzonemu zestawieniu obywatele w końcu będą mogli dowiedzieć się, ile muszą płacić państwu. Nowy projekt edukacyjny ma na celu upowszechnić wiedzę o daninach wprowadzanych przez władze.

„Dotychczas żadna instytucja publiczna nie prowadziła jednego rejestru, w którym można by odnaleźć informacje o wszystkich podatkach, składkach, opłatach, dopłatach itp. Dlatego warto wesprzeć rząd i przedstawić ile faktycznie danin publicznych płacą obywatele” – wyjaśniono na stronie internetowej Rejestru danin publicznych.

Według najnowszych wyliczeń analityków Instytutu Emerytalnego pod koniec 2022 r. w Polsce funkcjonowało 65 danin publicznych. Z kolei liczba podatników na skali podatkowej wynosiła ok. 25 mln oraz doliczono się 125 obowiązków płatników w ciągu roku. Jeśli chodzi o podatek liniowy, to w 2022 r. Polsce opłacało go ok. 801 tys. osób.

Projekt Instytutu Emerytalnego można znaleźć na stronie www.rejestrdaninpublicznych.info

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

Luka w CIT jak była, tak jest – jej uszczelnianie idzie coraz wolniej

Trudno oprzeć się wrażeniu, że CIT jest w Polsce podatkiem w jakimś sensie dobrowolnym. Stosując kreatywną księgowość w zasadzie można go uniknąć, o czym świadczy fakt, że rekordzista (firma z niemieckim kapitałem) zapłacił podatek CIT w wysokości 0,003 proc. osiągniętego przychodu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA