Już ponad tysiąc firm z Polski zgłosiło chęć uczestnictwa w powojennej odbudowie Ukrainy.

Borodzianka, obwód kijowski (Fot. Aleś Ustinow/Pexels)

W środę na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się forum poświęcone konsultacjom branżowym w sprawie odbudowy Ukrainy. W spotkaniu, w którym uczestniczyli minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda oraz ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz, wzięło udział prawie 800 przedsiębiorców. Byli to przedstawiciele firm budowlanych, ale też producentów maszyn i urządzeń, przedstawiciele branż IT, spożywczej i medycznej.

Obecnie szacowany koszt powojennej odbudowy Ukrainy to 750 mld dolarów, z czego co najmniej 110 mld dolarów potrzebnych jest na samą rekonstrukcję infrastruktury. W związku z tak dużym wysiłkiem, w czerwcu MRiT uruchomiło rejestrację do programu współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy, której operatorem została PAiH. Do programu zgłosiło się ponad 1,2 tys. polskich firm. Rejestracja wciąż jest otwarta.

– Od ponad pół roku rosyjski agresor konsekwentnie i bezlitośnie niszczy ukraińskie domy i infrastrukturę. Już dziś wiemy, że odbudowa kraju pochłonie setki miliardów dolarów. Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi łączy nas wzajemne zrozumienie dla sensu ich walki i potrzeby odbudowy kraju – powiedział w trakcie forum minister Waldemar Buda. – Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne – dodał szef resortu.

Minister Buda wskazał, że w trakcie naboru do programu polskie firmy działające na Ukrainie najbardziej narzekają na problemy z drożnością przejść granicznych, większą niż wcześniej korupcją oraz trudnościami ze zwrotem podatku VAT. Celem środowego spotkania na Stadionie Narodowym było podsumowanie wyzwań i wypracowanie rozwiązań, które po zakończeniu wojny pozwolą sprawnie działać biznesowi na Ukrainie.

Organizatorem wydarzenia była Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

MRiT

Poprzedni artykułZnany dealer używanych aut pod lupą UOKiK
Następny artykułNie lekceważmy zagrożeń dla małych i średnich przedsiębiorstw