Inwestycje klimatyczne lub plan ich realizacji w ciągu najbliższych dwóch lat ma 71 proc. przedsiębiorstw z naszego kraju. Z kolei 67 proc. firm za główną barierę ograniczającą tego typu inwestycje postrzega brak długoterminowej strategii rządu i odpowiednich regulacji. Co ważne, mniej istotny dla przedsiębiorców jest brak korzystnej oferty finansowania publicznego czy cena technologii.
– Brak jasnych, przejrzystych i długoterminowych regulacji powstrzymuje firmy od inwestycji w technologie proklimatyczne. Zdecydowana większość przedsiębiorstw oczekuje na jasne przepisy i regulacje czy strategie sektorowe oraz na dedykowane systemy zachęt inwestycyjnych (tj. ulgi podatkowe, programy celowe, mniejszy udział środków własnych). Ważny jest też dostęp do finansowania publicznego oraz prywatnego na preferencyjnych warunkach, jako forma finansowania inwestycji – powiedziała w komunikacie prasowym Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan. – Co ciekawe, mniej istotną zachętą do inwestycji okazuje się bezpłatny dostęp do dedykowanych narzędzi ułatwiających np. liczenie śladu węglowego czy oszczędność energii. Oznacza to, że firmy są gotowe na tego typu inwestycje – dodała.
Ankieta przeprowadzona wśród firm wykazała, że 61 proc. przedsiębiorców uważa osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej w 2050 r. za umiarkowanie realne. Z kolei aż 70 proc. przedsiębiorców twierdzi, że elektrownie zasilane paliwami kopalnymi powinny być zastąpione elektrowniami jądrowymi, ale też 35 proc. firm nie wierzy, że do 2030 r. Polsce uda się odejść od energii z paliw kopalnych.
Źródło: Konfederacja Lewiatan