fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaIle polskich firm inwestuje w technologie proklimatyczne?

Ile polskich firm inwestuje w technologie proklimatyczne?

Zdecydowana większość polskich firm inwestuje w technologie proklimatyczne lub ma tego typu plany – wynika z drugiej edycji raportu „Europejski Zielony Ład. Ocena wiedzy i postaw przedstawicieli polskiego biznesu” przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

Inwestycje klimatyczne lub plan ich realizacji w ciągu najbliższych dwóch lat ma 71 proc. przedsiębiorstw z naszego kraju. Z kolei 67 proc. firm za główną barierę ograniczającą tego typu inwestycje postrzega brak długoterminowej strategii rządu i odpowiednich regulacji. Co ważne, mniej istotny dla przedsiębiorców jest brak korzystnej oferty finansowania publicznego czy cena technologii.

– Brak jasnych, przejrzystych i długoterminowych regulacji powstrzymuje firmy od inwestycji w technologie proklimatyczne. Zdecydowana większość przedsiębiorstw oczekuje na jasne przepisy i regulacje czy strategie sektorowe oraz na dedykowane systemy zachęt inwestycyjnych (tj. ulgi podatkowe, programy celowe, mniejszy udział środków własnych). Ważny jest też dostęp do finansowania publicznego oraz prywatnego na preferencyjnych warunkach, jako forma finansowania inwestycji – powiedziała w komunikacie prasowym Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan. – Co ciekawe, mniej istotną zachętą do inwestycji okazuje się bezpłatny dostęp do dedykowanych narzędzi ułatwiających np. liczenie śladu węglowego czy oszczędność energii. Oznacza to, że firmy są gotowe na tego typu inwestycje – dodała.

Ankieta przeprowadzona wśród firm wykazała, że 61 proc. przedsiębiorców uważa osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej w 2050 r. za umiarkowanie realne. Z kolei aż 70 proc. przedsiębiorców twierdzi, że elektrownie zasilane paliwami kopalnymi powinny być zastąpione elektrowniami jądrowymi, ale też 35 proc. firm nie wierzy, że do 2030 r. Polsce uda się odejść od energii z paliw kopalnych.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA