fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaIle polskich firm inwestuje w technologie proklimatyczne?

Ile polskich firm inwestuje w technologie proklimatyczne?

Zdecydowana większość polskich firm inwestuje w technologie proklimatyczne lub ma tego typu plany – wynika z drugiej edycji raportu „Europejski Zielony Ład. Ocena wiedzy i postaw przedstawicieli polskiego biznesu” przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

Inwestycje klimatyczne lub plan ich realizacji w ciągu najbliższych dwóch lat ma 71 proc. przedsiębiorstw z naszego kraju. Z kolei 67 proc. firm za główną barierę ograniczającą tego typu inwestycje postrzega brak długoterminowej strategii rządu i odpowiednich regulacji. Co ważne, mniej istotny dla przedsiębiorców jest brak korzystnej oferty finansowania publicznego czy cena technologii.

– Brak jasnych, przejrzystych i długoterminowych regulacji powstrzymuje firmy od inwestycji w technologie proklimatyczne. Zdecydowana większość przedsiębiorstw oczekuje na jasne przepisy i regulacje czy strategie sektorowe oraz na dedykowane systemy zachęt inwestycyjnych (tj. ulgi podatkowe, programy celowe, mniejszy udział środków własnych). Ważny jest też dostęp do finansowania publicznego oraz prywatnego na preferencyjnych warunkach, jako forma finansowania inwestycji – powiedziała w komunikacie prasowym Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan. – Co ciekawe, mniej istotną zachętą do inwestycji okazuje się bezpłatny dostęp do dedykowanych narzędzi ułatwiających np. liczenie śladu węglowego czy oszczędność energii. Oznacza to, że firmy są gotowe na tego typu inwestycje – dodała.

Ankieta przeprowadzona wśród firm wykazała, że 61 proc. przedsiębiorców uważa osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej w 2050 r. za umiarkowanie realne. Z kolei aż 70 proc. przedsiębiorców twierdzi, że elektrownie zasilane paliwami kopalnymi powinny być zastąpione elektrowniami jądrowymi, ale też 35 proc. firm nie wierzy, że do 2030 r. Polsce uda się odejść od energii z paliw kopalnych.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA