Zdecydowana większość polskich firm nie zatrudnia Ukraińców – szczególnie dotyczy to mniejszych przedsiębiorstw.

Z badania CBM Indicator wykonanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan wynika, że aż 83 proc. polskich firm nie zatrudnia Ukraińców i nie planuje tego robić. Ukraińcy są zatrudnieni w 12 proc. ankietowanych przedsiębiorstw, zaś kolejnych 5 proc. firm planuje ich zatrudnienie.

Najmniej chętne do zatrudniania Ukraińców są firmy małe (89 proc.) oraz średnie (67 proc.), a z dużych – 42 proc. Najchętniej zatrudniają Ukraińców firmy duże (36 proc.) oraz średnie (29 proc.). Spośród małych firm obywateli Ukrainy zatrudnia zaledwie 6 proc.

Poza tym prawie wszystkie ankietowane przedsiębiorstwa nie robią obecnie interesów na Ukrainie. Na terenie tego kraju działa zaledwie 1 proc. przepytanych firm, w tym 5 proc. dużych i średnich. Na Ukrainie nie działa żadna mała firma z Polski.

Badanie CBM Indicator wykazało również, że 94 proc. firm nie współpracuje z firmami z Ukrainy działającymi na terenie Polski. Do takiej współpracy przyznaje się 26 proc. dużych przedsiębiorstw. Z kolei 48 proc. przepytanych firm stwierdziło, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę poziom obrotów w ramach współpracy z rynkiem ukraińskim obniżył się, a 34 proc. firm poinformowało, że również współpraca została zawieszona.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułStart-upy, które łączą biznes z ekologią
Następny artykułNoc z 4 na 5 stycznia 1919 roku – zapomniany zamach stanu w Polsce