fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesIle polskich firm zatrudnia Ukraińców?

Ile polskich firm zatrudnia Ukraińców?

Zdecydowana większość polskich firm nie zatrudnia Ukraińców – szczególnie dotyczy to mniejszych przedsiębiorstw.

Z badania CBM Indicator wykonanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan wynika, że aż 83 proc. polskich firm nie zatrudnia Ukraińców i nie planuje tego robić. Ukraińcy są zatrudnieni w 12 proc. ankietowanych przedsiębiorstw, zaś kolejnych 5 proc. firm planuje ich zatrudnienie.

Najmniej chętne do zatrudniania Ukraińców są firmy małe (89 proc.) oraz średnie (67 proc.), a z dużych – 42 proc. Najchętniej zatrudniają Ukraińców firmy duże (36 proc.) oraz średnie (29 proc.). Spośród małych firm obywateli Ukrainy zatrudnia zaledwie 6 proc.

Poza tym prawie wszystkie ankietowane przedsiębiorstwa nie robią obecnie interesów na Ukrainie. Na terenie tego kraju działa zaledwie 1 proc. przepytanych firm, w tym 5 proc. dużych i średnich. Na Ukrainie nie działa żadna mała firma z Polski.

Badanie CBM Indicator wykazało również, że 94 proc. firm nie współpracuje z firmami z Ukrainy działającymi na terenie Polski. Do takiej współpracy przyznaje się 26 proc. dużych przedsiębiorstw. Z kolei 48 proc. przepytanych firm stwierdziło, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę poziom obrotów w ramach współpracy z rynkiem ukraińskim obniżył się, a 34 proc. firm poinformowało, że również współpraca została zawieszona.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA