fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesIle pracodawcę kosztuje twój urlop?

Ile pracodawcę kosztuje twój urlop?

Kilka tysięcy złotych kosztuje pracodawcę dwutygodniowy urlop przeciętnego pracownika. Koszt ten zależy od wysokości wynagrodzenia.

Według agencji pracy tymczasowej Tikrow dwutygodniowy wypoczynek przeciętnego pracownika sklepu kosztuje jego pracodawcę nawet 7000 zł. Taką wartość dają: wynagrodzenie, koszty wewnętrznych zastępstw, składki ubezpieczeniowe oraz oczywiście podatki.

Analitycy Tikrow wyliczyli, że w przypadku dwutygodniowego urlopu pracownika, który zarabia 4690 zł brutto miesięcznie, pracodawca na jego wynagrodzenie, składki ubezpieczeniowe i podatki musi wydać około 2720 zł, a na nadgodziny zastępującego go pracownika, wraz z opłatami ponoszonymi przez pracodawcę, kolejne 4290 zł.

Szeregowym pracownikom ciężko sobie wyobrazić, jak dużym wyzwaniem organizacyjnym jest odpowiednie ułożenie grafiku pracy w sezonie urlopów. Po drugie, wakacje kosztują nie tylko pracownika, ale i jego pracodawcę. To dodatkowe wynagrodzenia, nadgodziny i sięgnięcie do rezerw, które wraz ze wzrostem wartości stawki godzinowej i płacy minimalnej ponownie trzeba zwiększyć. Dlatego na znaczeniu zyskuje dywersyfikacja zatrudnienia i wpisanie elastycznych form w strategię polityki kadrowej firmy

– powiedział Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

W informacji prasowej Tikrow zaznaczono, że koszty te mogą jeszcze wzrosnąć, gdy od 1 lipca w górę pójdzie płaca minimalna oraz minimalna stawka godzinowa.

W analizie agencji pracy natychmiastowej podano też koszty, jakie ponosi pracodawca w razie tygodniowego zwolnienia chorobowego pracownika zarabiającego 4690 złotych. W tym wypadku będzie to około 3000 zł, na co składa się około 1000 zł zasiłku chorobowego oraz około 2000 zł kosztów wewnętrznych zastępstw.

Źródło: Tikrow

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA