fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesIle pracodawcę kosztuje twój urlop?

Ile pracodawcę kosztuje twój urlop?

Kilka tysięcy złotych kosztuje pracodawcę dwutygodniowy urlop przeciętnego pracownika. Koszt ten zależy od wysokości wynagrodzenia.

Według agencji pracy tymczasowej Tikrow dwutygodniowy wypoczynek przeciętnego pracownika sklepu kosztuje jego pracodawcę nawet 7000 zł. Taką wartość dają: wynagrodzenie, koszty wewnętrznych zastępstw, składki ubezpieczeniowe oraz oczywiście podatki.

Analitycy Tikrow wyliczyli, że w przypadku dwutygodniowego urlopu pracownika, który zarabia 4690 zł brutto miesięcznie, pracodawca na jego wynagrodzenie, składki ubezpieczeniowe i podatki musi wydać około 2720 zł, a na nadgodziny zastępującego go pracownika, wraz z opłatami ponoszonymi przez pracodawcę, kolejne 4290 zł.

Szeregowym pracownikom ciężko sobie wyobrazić, jak dużym wyzwaniem organizacyjnym jest odpowiednie ułożenie grafiku pracy w sezonie urlopów. Po drugie, wakacje kosztują nie tylko pracownika, ale i jego pracodawcę. To dodatkowe wynagrodzenia, nadgodziny i sięgnięcie do rezerw, które wraz ze wzrostem wartości stawki godzinowej i płacy minimalnej ponownie trzeba zwiększyć. Dlatego na znaczeniu zyskuje dywersyfikacja zatrudnienia i wpisanie elastycznych form w strategię polityki kadrowej firmy

– powiedział Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

W informacji prasowej Tikrow zaznaczono, że koszty te mogą jeszcze wzrosnąć, gdy od 1 lipca w górę pójdzie płaca minimalna oraz minimalna stawka godzinowa.

W analizie agencji pracy natychmiastowej podano też koszty, jakie ponosi pracodawca w razie tygodniowego zwolnienia chorobowego pracownika zarabiającego 4690 złotych. W tym wypadku będzie to około 3000 zł, na co składa się około 1000 zł zasiłku chorobowego oraz około 2000 zł kosztów wewnętrznych zastępstw.

Źródło: Tikrow

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA