fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiIle wyniosła luka w VAT?

Ile wyniosła luka w VAT?

Według wstępnych szacunków luka w VAT w 2022 r. będzie zbliżona do poziomu z 2021 r.

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że luka w VAT w 2022 r. będzie zbliżona do poziomu z 2021 r. Polityk przypomniał, że wówczas luka wynosiła 4,3 proc.

– To oznacza, że ta mała luka, która jest dzisiaj, jest zjawiskiem trwałym, to nie jest wyjątkowa sytuacja, do której doszło tylko w jednym roku podatkowym – powiedział Artur Soboń.

Polityk dodał, że rząd stara się obniżać podatki, przy jednoczesnym realizowaniu polityki wsparcia dla Polaków. Artur Soboń podkreślił, że od 2016 r. władze wprowadziły ok. 30 rozwiązań, które obniżyły podatki. Wiceminister do tych rozwiązań zaliczył zmiany w matrycy VAT, wskutek których więcej grup towarowych korzysta z obniżonych stawek oraz tarcze antyinflacyjne, w ramach których w 2022 r. obowiązywały niższe stawki podatkowe np. na paliwa, gaz czy choćby żywność.

Sama obniżka VAT wynikająca z tarczy antyinflacyjnej kosztowała budżet w 2022 r. aż 37 mld zł. Z kolei tarcza obniżająca akcyzę na paliwa i energię elektryczną kosztowała budżet 3,2 mld zł.

Według raportu Komisji Europejskiej z grudnia 2022 r. Polska zajęła trzecie miejsce wśród państw najszybciej redukujących lukę VAT w latach 2016-2020. Nasza luka zmniejszyła się w tym okresie o 9,1 pkt proc. Najlepszy wynik osiągnęła natomiast Łotwa (ograniczenie luki o 10,8 proc.), a drugie były Węgry (również 9,1 proc.).

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA