Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że luka w VAT w 2022 r. będzie zbliżona do poziomu z 2021 r. Polityk przypomniał, że wówczas luka wynosiła 4,3 proc.
– To oznacza, że ta mała luka, która jest dzisiaj, jest zjawiskiem trwałym, to nie jest wyjątkowa sytuacja, do której doszło tylko w jednym roku podatkowym – powiedział Artur Soboń.
Polityk dodał, że rząd stara się obniżać podatki, przy jednoczesnym realizowaniu polityki wsparcia dla Polaków. Artur Soboń podkreślił, że od 2016 r. władze wprowadziły ok. 30 rozwiązań, które obniżyły podatki. Wiceminister do tych rozwiązań zaliczył zmiany w matrycy VAT, wskutek których więcej grup towarowych korzysta z obniżonych stawek oraz tarcze antyinflacyjne, w ramach których w 2022 r. obowiązywały niższe stawki podatkowe np. na paliwa, gaz czy choćby żywność.
Sama obniżka VAT wynikająca z tarczy antyinflacyjnej kosztowała budżet w 2022 r. aż 37 mld zł. Z kolei tarcza obniżająca akcyzę na paliwa i energię elektryczną kosztowała budżet 3,2 mld zł.
Według raportu Komisji Europejskiej z grudnia 2022 r. Polska zajęła trzecie miejsce wśród państw najszybciej redukujących lukę VAT w latach 2016-2020. Nasza luka zmniejszyła się w tym okresie o 9,1 pkt proc. Najlepszy wynik osiągnęła natomiast Łotwa (ograniczenie luki o 10,8 proc.), a drugie były Węgry (również 9,1 proc.).
PAP