fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiIle wyniosła luka w VAT?

Ile wyniosła luka w VAT?

Według wstępnych szacunków luka w VAT w 2022 r. będzie zbliżona do poziomu z 2021 r.

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że luka w VAT w 2022 r. będzie zbliżona do poziomu z 2021 r. Polityk przypomniał, że wówczas luka wynosiła 4,3 proc.

– To oznacza, że ta mała luka, która jest dzisiaj, jest zjawiskiem trwałym, to nie jest wyjątkowa sytuacja, do której doszło tylko w jednym roku podatkowym – powiedział Artur Soboń.

Polityk dodał, że rząd stara się obniżać podatki, przy jednoczesnym realizowaniu polityki wsparcia dla Polaków. Artur Soboń podkreślił, że od 2016 r. władze wprowadziły ok. 30 rozwiązań, które obniżyły podatki. Wiceminister do tych rozwiązań zaliczył zmiany w matrycy VAT, wskutek których więcej grup towarowych korzysta z obniżonych stawek oraz tarcze antyinflacyjne, w ramach których w 2022 r. obowiązywały niższe stawki podatkowe np. na paliwa, gaz czy choćby żywność.

Sama obniżka VAT wynikająca z tarczy antyinflacyjnej kosztowała budżet w 2022 r. aż 37 mld zł. Z kolei tarcza obniżająca akcyzę na paliwa i energię elektryczną kosztowała budżet 3,2 mld zł.

Według raportu Komisji Europejskiej z grudnia 2022 r. Polska zajęła trzecie miejsce wśród państw najszybciej redukujących lukę VAT w latach 2016-2020. Nasza luka zmniejszyła się w tym okresie o 9,1 pkt proc. Najlepszy wynik osiągnęła natomiast Łotwa (ograniczenie luki o 10,8 proc.), a drugie były Węgry (również 9,1 proc.).

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA