fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaTransportIle wyniosą odszkodowania za wywłaszczenia pod CPK?

Ile wyniosą odszkodowania za wywłaszczenia pod CPK?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Sieradzu odpowiedział na pytanie związane z wysokością odszkodowań za wywłaszczenia pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Szef PiS zaznaczył, że jego ugrupowanie „nie jest komunistami” i osoby, których mienie zostanie wywłaszczone pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego na pewno nie będą mogły być na tym stratne. W związku z tym Jarosław Kaczyński stwierdził, że odszkodowania będą musiały wynosić wartość rynkową danej posiadłości „plus 40 procent”.

– Jest wartość rynkowa jakiejś posiadłości, bo to głównie chodzi o nieruchomości, ale jest też wartość odtworzeniowa i te wartości bywają różne, często to są nożyce szeroko rozwarte. Ta sprawa jest załatwiona w ten sposób, że ma to być wartość rynkowa plus 40 proc. Ale być może te 40 proc. w pewnych warunkach to jest za mało i ja jestem na to otwarty – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zaznaczył, że „odszkodowanie powinno być takie, żeby można było za nie zbudować to samo albo i lepiej”.

Aktualnie parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne. Po zmianach odszkodowanie za wywłaszczenie ma być powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Do odszkodowania będzie dodawany bonus pieniężny, który – po zmianie na etapie prac sejmowych – ma wynieść bazowo 20 proc. wartości nieruchomości oraz 40 proc. wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z planem Centralny Port Komunikacyjny ma być wybudowany do 2027 r. – wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Jego celem jest integracja transportu lotniczego, kolejowego i drogowego w Polsce.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA