Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Sieradzu odpowiedział na pytanie związane z wysokością odszkodowań za wywłaszczenia pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Szef PiS zaznaczył, że jego ugrupowanie „nie jest komunistami” i osoby, których mienie zostanie wywłaszczone pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego na pewno nie będą mogły być na tym stratne. W związku z tym Jarosław Kaczyński stwierdził, że odszkodowania będą musiały wynosić wartość rynkową danej posiadłości „plus 40 procent”.

– Jest wartość rynkowa jakiejś posiadłości, bo to głównie chodzi o nieruchomości, ale jest też wartość odtworzeniowa i te wartości bywają różne, często to są nożyce szeroko rozwarte. Ta sprawa jest załatwiona w ten sposób, że ma to być wartość rynkowa plus 40 proc. Ale być może te 40 proc. w pewnych warunkach to jest za mało i ja jestem na to otwarty – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zaznaczył, że „odszkodowanie powinno być takie, żeby można było za nie zbudować to samo albo i lepiej”.

Aktualnie parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne. Po zmianach odszkodowanie za wywłaszczenie ma być powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Do odszkodowania będzie dodawany bonus pieniężny, który – po zmianie na etapie prac sejmowych – ma wynieść bazowo 20 proc. wartości nieruchomości oraz 40 proc. wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z planem Centralny Port Komunikacyjny ma być wybudowany do 2027 r. – wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Jego celem jest integracja transportu lotniczego, kolejowego i drogowego w Polsce.

PAP

Poprzedni artykułToyota rozpoczęła produkcję w państwie rządzonym przez juntę wojskową
Następny artykułZarobki nauczycieli. Polska w ogonie Europy