Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego nawet 25 lat może zająć Ukrainie przywrócenie poziomu gospodarki do stanu sprzed wojny.

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował obszerny raport pt. „Doświadczenia powojennej odbudowy. Inspiracje dla Ukrainy”. Zawarto w nim szacunki i prognozy dotyczące przyszłości kraju zmagającego się od ponad roku z rosyjską agresją.

Autorzy dokument od razu zastrzegają, że przy każdych prognozach trzeba zwracać uwagę na to, że konflikt między Rosją a Ukrainą się jeszcze nie zakończył. A nawet jeżeli się zakończy, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach wybuchnie na nowo.

Raport powołuje się na dane Banku Światowego, zgodnie z którymi koszt odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych wyniesie 349 miliardów dolarów, czyli prawie tyle, ile przeznaczono łącznie przez kilkadziesiąt lat na pomoc dla Afganistanu i Iraku. Władze w Kijowie mówią tu o kwotach znacznie wyższych, sięgających nawet 750 miliardów dolarów. Są to środki prawie cztery razy większe od wartości ukraińskiego PKB w 2021 roku.

Powszechne obawy dotyczące wykorzystania pieniędzy przekazywanych na podniesienie z gruzów Ukrainy rodzi wysoki poziom korupcji, która paraliżowała życie gospodarcze tego kraju jeszcze przed wojną.

Aby optymalnie wykorzystać otrzymane fundusze rząd w Kijowie będzie musiał zadbać o przejrzystość w instytucjach podatkowych i celnych, poprawić przejrzystość działania systemu sądowniczego oraz zwiększyć poziom ochrony praw własności intelektualnej.

pie.net.pl
Poprzedni artykułFiskus chce podatku od zarobków ekshibicjonistów
Następny artykułCzechy zamroziły podwyżki emerytur