fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatIle wynosi minimalne wynagrodzenie w Niemczech?

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w Niemczech?

Co siódma pracująca w Niemczech osoba otrzymuje najniższe możliwe wynagrodzenie, którego wysokość ma ulegać bardzo niewielkim podwyżkom w najbliższych latach.

Obecna wysokość płacy minimalnej w Niemczech to 12 euro brutto za godzinę, co przy pracy na cały etat daje kwotę 1968 euro miesięcznie. Poziom ten obowiązuje od października ubiegłego roku, gdy płaca wzrosła z wcześniejszych 10,45 euro.

Ilu pracowników dostaje płacę minimalną?

Aktualnie w Niemczech pracuje 39,8 mln osób. Z tego 14,8 proc. dostaje najmniejsze wynagrodzenie, a łącznie 23,35 proc. (czyli 9,3 mln pracowników) poniżej 14 euro za godzinę. Zgodnie z aktualnymi planami rządu pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2024 roku o 41 eurocentów za godzinę pracy, a rok później kolejny raz o taką samą stawkę.

Gdzie można zarobić całkiem sporo?

Średnie wynagrodzenie w Niemczech wynosi 48 538 euro miesięcznie.

Najwięcej zarabiają osoby pracujące takich branżach jak: ubezpieczenia, bankowość, konsulting, IT czy energetyka. Na najmniejsze apanaże mogą liczyć zatrudnieni w gastronomii i sporcie.

Wynagrodzenia są najwyższe w takich landach jak Hesja, Hamburg oraz Badenia-Wirtembergia, a najniższe w położonych przy granicy z Polską Saksonii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Niemcy mają drugą najwyższą – po Luksemburgu – pensję minimalną w Unii Europejskiej.

haufe.de, Reuter, discoverpolitics.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA