fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIle wynosi minimalne wynagrodzenie w Niemczech?

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w Niemczech?

Co siódma pracująca w Niemczech osoba otrzymuje najniższe możliwe wynagrodzenie, którego wysokość ma ulegać bardzo niewielkim podwyżkom w najbliższych latach.

Obecna wysokość płacy minimalnej w Niemczech to 12 euro brutto za godzinę, co przy pracy na cały etat daje kwotę 1968 euro miesięcznie. Poziom ten obowiązuje od października ubiegłego roku, gdy płaca wzrosła z wcześniejszych 10,45 euro.

Ilu pracowników dostaje płacę minimalną?

Aktualnie w Niemczech pracuje 39,8 mln osób. Z tego 14,8 proc. dostaje najmniejsze wynagrodzenie, a łącznie 23,35 proc. (czyli 9,3 mln pracowników) poniżej 14 euro za godzinę. Zgodnie z aktualnymi planami rządu pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2024 roku o 41 eurocentów za godzinę pracy, a rok później kolejny raz o taką samą stawkę.

Gdzie można zarobić całkiem sporo?

Średnie wynagrodzenie w Niemczech wynosi 48 538 euro miesięcznie.

Najwięcej zarabiają osoby pracujące takich branżach jak: ubezpieczenia, bankowość, konsulting, IT czy energetyka. Na najmniejsze apanaże mogą liczyć zatrudnieni w gastronomii i sporcie.

Wynagrodzenia są najwyższe w takich landach jak Hesja, Hamburg oraz Badenia-Wirtembergia, a najniższe w położonych przy granicy z Polską Saksonii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Niemcy mają drugą najwyższą – po Luksemburgu – pensję minimalną w Unii Europejskiej.

haufe.de, Reuter, discoverpolitics.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA