fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatIle zarabiają rosyjscy influencerzy na wojnie na Ukrainie?

Ile zarabiają rosyjscy influencerzy na wojnie na Ukrainie?

Szereg rosyjskich internetowych twórców odnosi znaczne korzyści dzięki relacjonowaniu konfliktu na Ukrainie oraz wspieraniu propagandy władz Federacji Rosyjskiej.

Część rosyjskich twórców buduje swoje zasięgi na publikowaniu w sieci filmów dokumentujących walki na Ukrainie oraz powielanie kremlowskiej propagandy oczerniającej Wołodymyra Zełenskiego. Jednak między publikacjami z frontu zamieszczają również reklamy, np. ubrań czy zachęcające do inwestycji w kryptowaluty.

Influencerzy w służbie Putina

Są nazywani powszechnie „blogerami Z” – od litery będącej symbolem rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie.

Swoje relacje zamieszczają głównie na Telegramie, jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych w Rosji. Dostęp do Facebooka czy Twittera jest w tym kraju zablokowany od ponad roku.

Budujący swoją popularność na wojennych relacjach influencerzy chętnie przyjmują komercyjne oferty współpracy. Aby sprawdzić, jakie są ich stawki dziennikarze BBC skontaktowali się z kilkoma z nich, podając się za przedstawicieli hoteli szukających możliwości promocji swoich usług.

Ile kosztuje post u propagandystów

Mający ok. 600 tys. obserwatorów Alexander Kots (który jest też znany z publikacji w tradycyjnych mediach) wycenił post sponsorowany na swoim kanale na równowartość 440-680 funtów (2300-3500 złotych), a finalna stawka została uzależniona od czasu trwania akcji promocyjnej.

Jeden z najpopularniejszych blogerów Z – Siemion Pegow, prowadzi na Telegramie profil WarGonzo śledzony przez 1,2 mln osób. On możliwość zamieszczenia reklamy na swoim kanale wycenił na 1550 funtów (ponad 8 tys. złotych).

Twórcy z mniejszymi zasięgami podawali kwoty między 86 a 260 funtów (450-1350 złotych) za jedną komercyjną publikację.

Najlepsi internetowi propagandyści są doceniani przez Władimira Putina i niektórzy z nich zostali włączeni do państwowych gremiów dających wsparcie rządowi w mobilizacji żołnierzy i w prowadzonej wojnie. Sam prezydent Rosji podkreślił ich rolę słowami:

Walka w przestrzeni informacyjnej jest kluczowym polem bitwy.

BBC

 

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA