fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIle zarabiają rosyjscy żołnierze walczący na Ukrainie?

Ile zarabiają rosyjscy żołnierze walczący na Ukrainie?

Wojna na Ukrainie może trwać jeszcze długo, ponieważ kosztuje Rosję stosunkowo niewiele i Moskwa może sobie pozwolić na to, by konflikt tlił się miesiącami, a może nawet latami.

Obszerną analizę kosztów rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków związanych z finansowaniem Grupy Wagnera, przeprowadził rosyjski analityk i dziennikarz agencji Bloomberg, Leonid Berszydski.

Ile Rosja przeznacza na wojsko?

Według danych publikowanych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem wydatki wojskowe Rosji wyniosły 4,4 proc. PKB całego kraju. Co jest jednym z najwyższych wyników na świecie, ale są państwa (np. Izrael, Algieria, Arabia Saudyjska, Armenia czy Azerbejdżan), które przeznaczają na obronność znacznie większy odsetek swojego Produktu Krajowego Brutto. Można wręcz powiedzieć, że Moskwa stara się prowadzić wojnę jak najmniejszym kosztem, tak aby związane z nią wydatki w jak najmniejszym stopniu obciążały obywateli.

Władimir Putin przyznał, że działania Grupy Wagnera na Ukrainie były w pełni finansowane z krajowego budżetu. Między majem 2022 a kwietniem 2023 roku przeznaczono 70,4 mld rubli (3,1 mld złotych) na regularne wynagrodzenia wagnerowców, 15,9 mld rubli (706 mld złotych) na dodatkowe premie, a 100,2 mld rubli (4,5 mld złotych) na odszkodowania dla tych, którzy zostali ranni lub dla rodzin zmarłych żołnierzy, które mogły liczyć na kwoty między 1-5 mln rubli (44-222 tys. złotych) za śmierć swoich bliskich.

Ile zarabiają rosyjscy żołnierze?

Należący do  wagnerowców ochotnicy otrzymywali regularne wynagrodzenie w wysokości 240 tys. rubli (ponad 10 tys. złotych) miesięcznie oraz dodatkowe premie w wysokości 150 tys. rubli (6,7 tys. złotych). Przyłączeni do nich więźniowie dostawali żołd sięgający 200 tys. rubli (8,9 tys. złotych). Tymczasem kontraktowi żołnierze regularnego rosyjskiego wojska mogli liczyć na pensje w wysokości 162 tys. rubli (7,1 tys. złotych) oraz jednorazową premię przy dołączeniu do armii w wysokości 195 tys. rubli (8,7 tys. złotych).

Prezydent Rosji nie podał kwot, jakie przeznaczono na uzbrojenie czy zaopatrzenie podkomendnych Jewgienija Prigożyna.

Leonid Berszydski porównuje te kwoty z danymi o liczbie najemników i wypuszczonych z więzień jeńców, którzy dołączyli do Grupy Wagnera oraz ofiarach i rannych spośród nich. Zdaniem publicysty, Prigożyn fałszował i zawyżał liczbę swoich żołnierzy, jednocześnie raportując wiarygodne informacje o stratach.

Dziennikarz twierdzi, że nierówności w wynagrodzeniach żołnierzy regularnej armii i najemników mogą negatywnie wpłynąć na morale rosyjskich żołnierzy.

japantimes.co.jp

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA