fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajIle złota ma Narodowy Bank Polski?

Ile złota ma Narodowy Bank Polski?

W skarbcu Narodowego Banku Polskiego z miesiąca na miesiąc przybywa złota, a jego wartość wynosi kilkanaście miliardów euro.

Maj to już drugi miesiąc z rzędu, w którym Narodowy Bank Polski powiększył swoje rezerwy złota. Polski bank centralny w ubiegłym miesiącu kupił 0,64 mln uncji wartościowego kruszcu, co oznacza, że od początku 2023 roku rezerwy te wzrosły o niemal 1,12 mln uncji.

Według najnowszych danych NBP, pod koniec maja w posiadaniu banku centralnego było 8,468 mln uncji złota, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 7,828 mln uncji. Maj to już drugi miesiąc z rzędu, w którym NBP kupował złoto, bo w kwietniu zwiększono jego ilość o 0,476 mln uncji.

Całkowita wartość złota posiadanego w końcu maja przez NBP wynosi 70,6 mld złotych, czyli niemal 15,56 mld euro. Warto odnotować, że w dniu 21 czerwca 2023 roku jedna uncja złota kosztowała 1776 euro. Dla porównania, dokładnie dekadę temu wartość jednej uncji złota na światowym rynku wynosiła około 945 euro.

Według portalu Trading Economics w marcu 2023 roku największe rezerwy złota na świecie posiadały Stany Zjednoczone, które w skarbcu miały ponad 8 tys. ton. Kolejne były Niemcy z przeszło 3 tys. ton, a trzecie Włochy z 2,4 tys. ton. Dla porównania, polskie uncje już z końca maja 2023 roku przeliczają się na ok. 260 ton złota.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA