fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaKrajIle złota ma Narodowy Bank Polski?

Ile złota ma Narodowy Bank Polski?

W skarbcu Narodowego Banku Polskiego z miesiąca na miesiąc przybywa złota, a jego wartość wynosi kilkanaście miliardów euro.

Maj to już drugi miesiąc z rzędu, w którym Narodowy Bank Polski powiększył swoje rezerwy złota. Polski bank centralny w ubiegłym miesiącu kupił 0,64 mln uncji wartościowego kruszcu, co oznacza, że od początku 2023 roku rezerwy te wzrosły o niemal 1,12 mln uncji.

Według najnowszych danych NBP, pod koniec maja w posiadaniu banku centralnego było 8,468 mln uncji złota, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 7,828 mln uncji. Maj to już drugi miesiąc z rzędu, w którym NBP kupował złoto, bo w kwietniu zwiększono jego ilość o 0,476 mln uncji.

Całkowita wartość złota posiadanego w końcu maja przez NBP wynosi 70,6 mld złotych, czyli niemal 15,56 mld euro. Warto odnotować, że w dniu 21 czerwca 2023 roku jedna uncja złota kosztowała 1776 euro. Dla porównania, dokładnie dekadę temu wartość jednej uncji złota na światowym rynku wynosiła około 945 euro.

Według portalu Trading Economics w marcu 2023 roku największe rezerwy złota na świecie posiadały Stany Zjednoczone, które w skarbcu miały ponad 8 tys. ton. Kolejne były Niemcy z przeszło 3 tys. ton, a trzecie Włochy z 2,4 tys. ton. Dla porównania, polskie uncje już z końca maja 2023 roku przeliczają się na ok. 260 ton złota.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA