Specustawa pozwala Ukraińcom łatwiej znaleźć pracę – głównie dzięki ograniczeniu biurokracji.
– Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują źródło utrzymania i mają szansę na samodzielne życie w naszym kraju. Osoby te wykonują głownie proste prace w branżach, w których pracodawcy zgłaszają braki kadrowe – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Najwięcej obywateli Ukrainy znalazło pracę w województwach mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra, a pracodawcy cały czas szukają nowych pracowników – dodała.
Aż 75 proc. ze 102 tys. zatrudnionych obywateli Ukrainy to kobiety. Prawie połowa osób (49,4 tys.), które znalazły pracę na podstawie specustawy wykonuje proste prace. Z kolei 14,2 tys. znalazło zatrudnienie jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, 10,7 tys. jako pracownicy usług i sprzedawcy, a 10 tys. jako operatorzy i monterzy maszyn. Ukraińcy znajdują też pracę jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel.
Z danych resortu wynika, że najwięcej osób zatrudnionych w ramach specustawy pracuje w woj. mazowieckim (18,1 tys.), dolnośląskim (12,3 tys.), wielkopolskim (11,6 tys.) i śląskim (10 tys.). Z kolei najmniej obywateli Ukrainy zatrudniono w woj. świętokrzyskim (972), podlaskim (1,5 tys.) i podkarpackim (1,6 tys.).