fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajIlu obywateli Ukrainy zatrudniono w Polsce w ramach specustawy?

Ilu obywateli Ukrainy zatrudniono w Polsce w ramach specustawy?

Od początku wojny na Ukrainie pracę w Polsce na warunkach zapisanych w rządowej specustawie znalazło 102 tys. ukraińskich obywateli.

Specustawa pozwala Ukraińcom łatwiej znaleźć pracę – głównie dzięki ograniczeniu biurokracji.

– Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują źródło utrzymania i mają szansę na samodzielne życie w naszym kraju. Osoby te wykonują głownie proste prace w branżach, w których pracodawcy zgłaszają braki kadrowe – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Najwięcej obywateli Ukrainy znalazło pracę w województwach mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra, a pracodawcy cały czas szukają nowych pracowników – dodała.

Aż 75 proc. ze 102 tys. zatrudnionych obywateli Ukrainy to kobiety. Prawie połowa osób (49,4 tys.), które znalazły pracę na podstawie specustawy wykonuje proste prace. Z kolei 14,2 tys. znalazło zatrudnienie jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, 10,7 tys. jako pracownicy usług i sprzedawcy, a 10 tys. jako operatorzy i monterzy maszyn. Ukraińcy znajdują też pracę jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel.

Z danych resortu wynika, że najwięcej osób zatrudnionych w ramach specustawy pracuje w woj. mazowieckim (18,1 tys.), dolnośląskim (12,3 tys.), wielkopolskim (11,6 tys.) i śląskim (10 tys.). Z kolei najmniej obywateli Ukrainy zatrudniono w woj. świętokrzyskim (972), podlaskim (1,5 tys.) i podkarpackim (1,6 tys.).

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA