fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaPodatkiIlu przedsiębiorców po wprowadzeniu Polskiego Ładu zrezygnuje z podatku liniowego?

Ilu przedsiębiorców po wprowadzeniu Polskiego Ładu zrezygnuje z podatku liniowego?

Po wprowadzeniu w 2022 r. nowych rozwiązań podatkowo-składkowych w ramach Polskiego Ładu część przedsiębiorców z pewnością zrezygnuje z podatku liniowego – ocenia rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, który apeluje o utrzymanie obecnych regulacji. Do tej pory podatek liniowy cieszył się rosnącą popularnością, a w 2019 r. wybrało go 700 tys. przedsiębiorców.

Zgodnie z aktualną wersją projektu nowelizacji ustaw podatkowych, w przypadku tzw. liniowców składka zdrowotna ma wynosić od przyszłego roku 4,9 proc. (pierwotnie stawka miała wynieść 9 proc.), przy jednoczesnym braku możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.

Polski Ład zawiera dobre propozycje, takie jak kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, włączająca nas w rodzinę państw europejskich. Także podniesienie progu podatkowego z 80 tys. do 120 tys. zł jest pozytywne, zmniejsza klin podatkowy i zachęca do podejmowania pracy. Ale ciężar tych rozwiązań przerzucony jest na przedsiębiorców, głównie na płacących podatek liniowy – uważa rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Jak podkreśla, w ciągu ostatnich pięciu lat wpływy z podatku liniowego dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą uległy podwojeniu. Jeszcze w 2015 r. podatek liniowy przyniósł 18,3 mld zł, a w 2020 r. było to już 35,4 mld zł. Liczba przedsiębiorców korzystających z tego rozwiązania wyniosła w 2019 r. 700 tys.

Zdaniem rzecznika MŚP, zwiększenie obciążenia dla liniowców będzie niekorzystne dla polskiej gospodarki, a lepszym rozwiązaniem byłoby np. zwiększenie ryczałtu. W efekcie możliwe stanie się też po prostu odejście sporej części przedsiębiorców z opodatkowania w liniowej formule.

Wysoka stawka podatku liniowego będzie zniechęcała przedsiębiorców do tej formy opodatkowania. Przed 2004 rokiem przedsiębiorcy starali się przy tak dużych stawkach i progresji zmniejszać opodatkowanie poprzez zwiększanie kosztów i to też zacznie się teraz– dodaje Abramowicz.

Rzecznik zaapelował do rządu o zablokowanie zmian dotyczących podatku liniowego i jednocześnie zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie, o czym informowaliśmy już na naszym serwisie. Do tej pory podpisy złożyło już ponad 52 tys. osób.

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt trafił do Sejmu 8 września 2021 r.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA