Po wprowadzeniu w 2022 r. nowych rozwiązań podatkowo-składkowych w ramach Polskiego Ładu część przedsiębiorców z pewnością zrezygnuje z podatku liniowego – ocenia rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, który apeluje o utrzymanie obecnych regulacji. Do tej pory podatek liniowy cieszył się rosnącą popularnością, a w 2019 r. wybrało go 700 tys. przedsiębiorców.

Zgodnie z aktualną wersją projektu nowelizacji ustaw podatkowych, w przypadku tzw. liniowców składka zdrowotna ma wynosić od przyszłego roku 4,9 proc. (pierwotnie stawka miała wynieść 9 proc.), przy jednoczesnym braku możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.

Polski Ład zawiera dobre propozycje, takie jak kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, włączająca nas w rodzinę państw europejskich. Także podniesienie progu podatkowego z 80 tys. do 120 tys. zł jest pozytywne, zmniejsza klin podatkowy i zachęca do podejmowania pracy. Ale ciężar tych rozwiązań przerzucony jest na przedsiębiorców, głównie na płacących podatek liniowy – uważa rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Jak podkreśla, w ciągu ostatnich pięciu lat wpływy z podatku liniowego dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą uległy podwojeniu. Jeszcze w 2015 r. podatek liniowy przyniósł 18,3 mld zł, a w 2020 r. było to już 35,4 mld zł. Liczba przedsiębiorców korzystających z tego rozwiązania wyniosła w 2019 r. 700 tys.

Zdaniem rzecznika MŚP, zwiększenie obciążenia dla liniowców będzie niekorzystne dla polskiej gospodarki, a lepszym rozwiązaniem byłoby np. zwiększenie ryczałtu. W efekcie możliwe stanie się też po prostu odejście sporej części przedsiębiorców z opodatkowania w liniowej formule.

Wysoka stawka podatku liniowego będzie zniechęcała przedsiębiorców do tej formy opodatkowania. Przed 2004 rokiem przedsiębiorcy starali się przy tak dużych stawkach i progresji zmniejszać opodatkowanie poprzez zwiększanie kosztów i to też zacznie się teraz– dodaje Abramowicz.

Rzecznik zaapelował do rządu o zablokowanie zmian dotyczących podatku liniowego i jednocześnie zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie, o czym informowaliśmy już na naszym serwisie. Do tej pory podpisy złożyło już ponad 52 tys. osób.

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt trafił do Sejmu 8 września 2021 r.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Poprzedni artykułBędzie jeden podpis pod sprawozdaniem, a fiskus zyska nowe narzędzia kontroli
Następny artykułPFR uruchamia kolejną Tarczę Finansową dla firm. Wnioski tylko do 30 września!