Ponad 400 tys. polskich rolników skorzystało z rządowego wsparcia przy zakupie nawozów mineralnych – podał portal AgroNews.

Pexels.com

Według przytaczanych danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sumie do 10 października wsparcie otrzymało już 417 tys. rolników, na których konta wpłynęła łącznie kwota w wysokości 2,61 mld zł.

Wnioski o pomoc rolnicy mogli składać do 31 maja 2022 r. Dopłaty można było wykorzystać na zakup nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Spośród 427 tys. złożonych wniosków do otrzymania wsparcia zakwalifikowało się 418 tys. rolników. Wypłaty rozpoczęły się 11 lipca, a Agencja przewiduje, że ostatnie przelewy trafią na konta rolników najpóźniej do końca października br.

„Dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Wysokość wsparcia wyliczano w oparciu o dwustopniowy algorytm” – napisano w portalu AgroNews.

AgroNews wyjaśnił, że przy wyliczaniu pomocy najpierw pod uwagę brano stawki do hektara, czyli 500 zł dla upraw rolnych i 250 zł w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych. Następnie obliczano różnicę w cenach nawozów między 1 września 2021 r. i 15 maja 2022 r. a tymi, które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Po przemnożeniu wyniku przez liczbę ton nawozów zakupionych w pierwszym z wymienionych okresów wyliczano wysokość pomocy. Następnie obie kwoty porównywano i wybierano mniejszą jako właściwą stawkę do dofinansowania.

Źródło: AgroNews.com.pl

Poprzedni artykułJakie firmy są najbardziej zagrożone bankructwem?
Następny artykułPomysł z „daniną Sasina” do kosza