fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaKrajIlu Ukraińców już jest w Polsce? A ilu zostanie na dłużej?

Ilu Ukraińców już jest w Polsce? A ilu zostanie na dłużej?

Rząd opublikował dane na temat uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju.

Informacji w tej sprawie udzielił Paweł Szefernaker, wiceminister resortu spraw wewnętrznych i administracji i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. uchodźców.

Od ataku Rosji na Ukrainę (24 lutego) do Polski przybyło już 2,5 miliona Ukraińców. Z tego ok. 1,5 miliona przebywa obecnie na terytorium naszego kraju.

Od 16 marca mogą oni otrzymać numer PESEL. Skorzystało z tej możliwości już 700 tysięcy Ukraińców. Ponad połowa z nich to dzieci, 40 proc. kobiety, ok. 3 proc. to osoby mające więcej niż 65 lat, a 3 proc. stanowią mężczyźni mający mniej niż 65 lat.

Uzyskanie numeru PESEL pozwala Ukraińcom na rozpoczęcie pracy czy nauki w naszym kraju. Dlatego można przypuszczać, że osoby, które go dostały zamierzają pozostać jakiś czas w Polsce.

Wiceminister zwrócił też uwagę na fakt braku otrzymania do tej pory pomocy finansowej z Brukseli. Zaznaczył, że nienależąca do Unii Europejskiej Turcja po kryzysie migracyjnym z lat 2015-2016 dostała z UE 6 miliardów euro, aby zatrzymać napływ kolejnych fal osób chcących się dostać do Europy.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA