Rząd opublikował dane na temat uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju.

Informacji w tej sprawie udzielił Paweł Szefernaker, wiceminister resortu spraw wewnętrznych i administracji i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. uchodźców.

Od ataku Rosji na Ukrainę (24 lutego) do Polski przybyło już 2,5 miliona Ukraińców. Z tego ok. 1,5 miliona przebywa obecnie na terytorium naszego kraju.

Od 16 marca mogą oni otrzymać numer PESEL. Skorzystało z tej możliwości już 700 tysięcy Ukraińców. Ponad połowa z nich to dzieci, 40 proc. kobiety, ok. 3 proc. to osoby mające więcej niż 65 lat, a 3 proc. stanowią mężczyźni mający mniej niż 65 lat.

Uzyskanie numeru PESEL pozwala Ukraińcom na rozpoczęcie pracy czy nauki w naszym kraju. Dlatego można przypuszczać, że osoby, które go dostały zamierzają pozostać jakiś czas w Polsce.

Wiceminister zwrócił też uwagę na fakt braku otrzymania do tej pory pomocy finansowej z Brukseli. Zaznaczył, że nienależąca do Unii Europejskiej Turcja po kryzysie migracyjnym z lat 2015-2016 dostała z UE 6 miliardów euro, aby zatrzymać napływ kolejnych fal osób chcących się dostać do Europy.

PAP

Poprzedni artykułTo gospodarczy sabotaż! Polscy rolnicy domagają się wstrzymania Zielonego Ładu
Następny artykułRosyjski biznes przechodzi na chińską walutę