fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaKrajIlu Ukraińców już jest w Polsce? A ilu zostanie na dłużej?

Ilu Ukraińców już jest w Polsce? A ilu zostanie na dłużej?

Rząd opublikował dane na temat uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju.

Informacji w tej sprawie udzielił Paweł Szefernaker, wiceminister resortu spraw wewnętrznych i administracji i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. uchodźców.

Od ataku Rosji na Ukrainę (24 lutego) do Polski przybyło już 2,5 miliona Ukraińców. Z tego ok. 1,5 miliona przebywa obecnie na terytorium naszego kraju.

Od 16 marca mogą oni otrzymać numer PESEL. Skorzystało z tej możliwości już 700 tysięcy Ukraińców. Ponad połowa z nich to dzieci, 40 proc. kobiety, ok. 3 proc. to osoby mające więcej niż 65 lat, a 3 proc. stanowią mężczyźni mający mniej niż 65 lat.

Uzyskanie numeru PESEL pozwala Ukraińcom na rozpoczęcie pracy czy nauki w naszym kraju. Dlatego można przypuszczać, że osoby, które go dostały zamierzają pozostać jakiś czas w Polsce.

Wiceminister zwrócił też uwagę na fakt braku otrzymania do tej pory pomocy finansowej z Brukseli. Zaznaczył, że nienależąca do Unii Europejskiej Turcja po kryzysie migracyjnym z lat 2015-2016 dostała z UE 6 miliardów euro, aby zatrzymać napływ kolejnych fal osób chcących się dostać do Europy.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA