fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajIlu Ukraińców zostanie po wojnie w Polsce?

Ilu Ukraińców zostanie po wojnie w Polsce?

Choć większość Ukraińców po wojnie chce wrócić do ojczyzny, to w Polsce chce zostać spory ich odsetek.

Aż 39 proc. aktywnych zawodowo Ukraińców chciałoby po zakończeniu wojny zostać w Polsce na stałe. Agencja Newseria Biznes podała, że plany wyjazdu do innego kraju ma 8 proc. ankietowanych, a na Ukrainę chce wrócić 53 proc. respondentów.

– Młodzi pracownicy z Ukrainy wykazują bardzo dużą chęć, żeby zostać w Polsce. Raczej nie na stałe, traktują to bardziej jako bufor do tego, żeby po prostu odnaleźć się i stanąć na nogi psychicznie oraz materialnie, nauczyć się języka angielskiego i pojechać gdzieś dalej. Mnóstwo ludzi młodych zgłosiło się po wizy do Wielkiej Brytanii – powiedziała agencji Newseria Biznes Irena Kotliarova, kierowniczka ds. kluczowych klientów w Grupie Progres. – Natomiast osoby po 45. roku życia, które przyjechały do nas głównie dlatego, że szukały schronienia, gdy tylko sytuacja się uspokoi, chcą raczej wrócić do Ukrainy niż zostać w Polsce na dłużej – wyjaśniła.

Raport „Rok od wybuchu wojny w Ukrainie – rynek pracy po dwóch stronach granicy”, opracowany przez Grupę Progres wykazał, że głównymi kierunkami emigracji Ukraińców są Polska i Niemcy. Jeśli chodzi o nasz kraj, to główne branże, w których zatrudnieni są Ukraińcy to e-commerce, logistyka i produkcja, a także handel, gastronomia oraz sektor motoryzacyjny, turystyka i elektronika. W większości przypadków obywatele Ukrainy są zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia.

Cytowany raport wykazał, że główną barierą na naszym rynku pracy dla Ukraińców jest brak płynnej znajomości języka polskiego. Wśród migrantów, którzy przybyli do naszego kraju po wybuchu wojny tylko 16 proc. znało polski, a 19 proc. angielski. Naszego języka chce się natomiast uczyć aż 94 proc. ukraińskich pracowników.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA